App Store verileri kullanıcıları net bir şekilde tanımlayabiliyor

Genel Oca 08, 2023 Yorum Yok
Apple her seferinde anonim bir halde bilgi topladığını ve şahsî bilgilere Ehemmiyet verdiğini belirtse de araştırmalar tam aykırısını söylüyor. App Store dataları Fazla ayrıntılı kullanıcı tanımlaması yapabiliyor.

Apple kullanıcı saklılığına ne kadar saygılı?

Yapılan araştırmalar App Store üzerinde anonim data toplamak için geliştirilen Directory Services Identifier bileşeninin iCloud hesabına erişebildiğini ortaya koydu. Böylelikle kullanıcının kimlik bilgileri de elde edilebiliyor. halbuki ilgili dokümanlarda bu bileşenin anonim kaldığına değinilmiş.

App Store tahlilleri için toplanan bu bileşenin diğer uygulamalara da data gönderdiği Anlatım ediliyor. Yani kullanıcının kimliği Apple ekosistemi içerisinde alabildiğine kullanılıyor. Üstelik kullanıcı hesabında bunu periyot dışı bıraksa dahi sistem Yine işlemeye devam ediyor.

Apple kullanıcı datalarını kendi tahlillerinde işliyor ve üçüncü taraflara vermiyor. Bununla Bir arada vermeyeceğinin de bir garantisi yok. Aslında Apple’ın vukuatları birinci değil. Uygulamaların bildirim atma sıklığını kısıtlarken kendi uygulamalarının bunu çiğnemesi üzere geçmiş devirde ağır tenkit Meydan siyasetleri olmuştu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir