TSMC 3nm süreci yüzde 30 daha pahalı

Genel Oca 08, 2023 Yorum Yok
Döküm şirketleri daha yeni üretim süreçlerine geçtikçe yapılan yatırım arttığı için maliyetler de artıyor. Haliyle yeni üretim süreçleri tercih eden tasarımcıların daha Çok Nakit ödemesi gerekiyor.

iPhone 15 daha maliyetli olacak

Gelen bilgilere nazaran TSMC’nin 3nm süreci plaka başına 20000$ üzere bir maliyete denk geliyor. 5nm sürecinde ise 16000$ Laf konusuydu. Yani yüzde 25-30 civarında bir maliyet artışına gidilmiş. Bununla Bir arada müşteriye yansıyan maliyet daha fazla.

4nm sürecinde üretilen A16 Bionic yonga seti için Apple’ın 5nm A15 Bionic yonga setine nazaran iki kat daha Çok ödeme yaptığı gündeme gelmişti. TSMC kapasitesinin yüzde 25’ini oluşturması Apple’ı kesenin ağzını açmaya zorluyor. Muhtemelen 3nm Apple A17 Bionic yonga seti için de emsal bir ödeme artışı yaşanıyor çünkü 150$ argümanları mevcut.

Firmanın iPhone 15 için de var yonga siyasetini devam ettireceği iddia ediliyor. iPhone 15 ile iPhone 15 Plus modellerinde birinci nesil 3nm süreci yer alacak ve biraz daha anne akım kitleye hitap edecek. iPhone 15 Pro serisi ise ikinci nesil 3nm yanında daha premium özelliklerle fiyat artışını kabul edilebilir bir hale getirecek.

Diğer taraftan 3nm sürecini tercih edecek olan Qualcomm ve MediaTek üzere devlerin de daha Çok ödeme yapması gerekiyor. Bu da haliyle akıllı telefon pazarında Özellikle premuim tarafta bir fiyat artışı göreceğimiz manasına geliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir