TikTok’a rekor ceza! Çocuk mahremiyeti ihlali ile suçlanıyor

Genel Nis 05, 2023 Yorum Yok
Dünya çapında milyonlarca kullanıcıya mesken sahipliği yapan TikTok, yasaklama ve veri ihlali haberleri ile gündeme gelmeye devam ediyor. Bu bağlamda kısa müddet Evvel Avustralya hükümeti tarafından yasaklanan platform, artık de Birleşik Krallık bilgi müdafaa yasasını ihlal ettiği için 12,7 milyon sterlin para cezasına çarptırıldı. 

TikTok’a rekor ceza

İngiltere Bilgi Kurulu Ofisi (ICO) tarafından yürütülen soruşturmada TikTok, ebeveyn müsaadesi olmadan 13 ıslak altı çocuklara ilişkin ferdî dataları kullanmak ve bu ıslak kümesini uzaklaştırmak için Gerekli aksiyonu almamakla suçlanıyor. Bununla Birlikte ICO, Mayıs 2018 ve Temmuz 2020’yi kapsayan devirde, İngiliz kullanıcılara ilişkin ferdî dataların yasal, adil ve şeffaf bir halde işlenmediği gerekçesiyle TikTok’un İngiltere genel Data Müdafaa Düzenlemesini ihlal ettiğini tespit etti.

Konu hakkında kurul yetkililerinden John Edwards “Çocuklarımızın fizikî dünyada olduğu kadar dijital dünyada da inançta olmalarını sağlamak için yürürlükte olan yasalar var. TikTok bu maddelere uymadı” açıklamasında bulundu.

Ancak TikTok, kurulun kararına katılmıyor. BBC’ye verdiği demeçte bir TikTok sözcüsü, platformun 13 yaşından küçüklerin siteye erişimini durdurmak için Aka bir yatırım yaptığını lisana getirdi. Bildirilenlere nazaran TikTok’un itiraz için 28 günü olacak. Başarılı olursa, ICO son cezanın boyutunu azaltabilir. Ayrıyeten 12,7 milyon sterlin fiyatındaki bu cezanın, İngiltere Bilgi Kurulu Ofisi’nin verdiği en Aka Nakit cezalarından biri olduğunu belirtelim.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir