TikTok’a büyük darbe! Avrupa Birliği, güvenlik gerekçesiyle uygulmayı yasakladı

Genel Şub 24, 2023 Yorum Yok
Geçtiğimiz Aralık ayında ABD Senatosu, federal çalışanların tamamının TikTok’u devlet aygıtlarından kaldırmalarını Mecbur hale getirmişti. Emsal fakat daha kapsamlı bir karar bu kez Avrupa Birliği’nin en Kıymetli iki organı tarafından alınarak TikTok çalışanlar ortasında yasaklandı.

TikTok, AB kurumlarında yasaklandı

Çinli ByteDance’in sahibi olduğu tanınan toplumsal medya uygulaması TikTok için tasalar giderek büyüyor. Çin’deki yasal düzenlemeler nedeniyle Çin hükümetinin ülkedeki şirket üzerinde Aka bir baskısı bulunuyor. TikTok’un ise hassas kullanıcı bilgilerini Çin ile paylaştığı argüman ediliyor. Avrupa Birliği kurumları ise artan tasalar üzerine güvenliği münasebet göstererek TikTok’u çalışanlar ortasında yasakladı.

AB Kurulu ve AB Konseyi, aldıkları karar kapsamında çalışanların TikTok’u hem kurumsal cihazlarından hem de şahsi cihazlarından kaldırmalarını istedi. Komite sözcüsü Sonya Gospodinova, “Bu tedbir, Komitesi siber Emniyet tehditlerine ve Kurulun kurumsal ortamına yönelik siber taarruzlarda kullanılabilecek hareketlere karşı müdafaayı amaçlıyor” dedi. Çalışanların TikTok’u aygıtlarından kaldırmak için 15 Mart‘a kadar müddetleri olduğu da belirtildi.

TikTok ise yapılan duyurudan Evvel Komitenin ve yetkililerin kendilerine ulaşmamasında “hayal kırıklığı” duyduğunu ve “şaşırdığını” söyledi. Reuters’e konuşan TikTok sözcüsü ise kullanıcı bilgilerini nasıl koruduklarını AB ile bağlantıya geçerek açıklayacaklarını söyledi. TikTok alınan kararın yanlış yönlendirmelerden ve anlaşılmalardan kaynaklandığına inandıklarını belirtti. Öte yandan uygulama, kullanıcı bilgilerini Çinli yetkililerle paylaşmadığının altını bir Kez daha çizdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir