TikTok, bir ülkede daha yasaklandı: İşte nedeni

Genel Mar 18, 2023 Yorum Yok
Bilindiği üzere toplumsal medya devi TikTok, Özellikle nihayet devirlerde pek Fazla ülkede münakaşa yaratan bir uygulama haline geldi. Hatırlayacak olursak kısa mühlet Evvel Avrupa Birliği (AB) Komitesi, TikTok uygulamasının devlete ilişkin kurumsal aygıtlarda kullanılmasına yasak getirileceğini duyurdu. Şimdi ise misal bir karar Yeni Zelanda hükümetinden geldi.

TikTok bir ülkede daha yasaklandı

Yeni Zelanda’dan gelen yasaklama kararının şaşırtan olmadığını belirtelim. Gerçekten nihayet aylarda TikTok’un çatı şirketi ByteDance, Emniyet kaygıları nedeniyle Misli tenkitler alıyor. Bununla Birlikte birçok ülke ABD ve AB Kurulu’ndan gelen yasaklama kararını takip etmeye başladı.

Bildirilenlere nazaran TikTok, öbür ülkelerden farklı olarak Yeni Zelanda’nın parlamento ağına erişimi olan aygıtlarda yasaklanacak. Fakat yetkililer, Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı aygıtların da bu kısıtlamaya iç edileceğini duyurdu. Yeni Zelanda’daki kısıtlamanın, Mart ayı sonuna kadar yürürlüğe girmesi bekleniyor..

Konu hakkında yapılan açıklamada Yeni Zelanda başbakanı Chris Hipkins, ”Bakanlıklar ve kurumların, BT ve siber Emniyet siyasetlerine uyduğunu, ancak kamu dalı dışında rastgele bir yasaklama kararının alınmacağınısöyledi. TikTok’un ise gelecekte nasıl bir adım atacağı merak konusu. Zira ABD hükümeti, ByteDance’e Ulusal Emniyet tasaları nedeniyle TikTok‘u satması için baskı yapmaya devam ediyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir