Teşekkürler iPhone: Herkes dibi görürken Apple beklentileri aştı

Genel May 05, 2023 Yorum Yok
Apple, kısa bir müddet Evvel 2023’ün ikinci mali çeyrek raporunu açıkladı. Teknoloji devi kuvvetli iPhone satışlarının tesiriyle Bir arada beklentileri aşmayı başardı. Apple CEO’su Tim Cook yaptığı açıklamada çeyreğin “beklediğimizden daha iyi” olduğunu söyledi. Lakin Apple’ın genel satışları üst üste ikinci çeyrekte de düştü.

iPhone kurtardı

Apple, bu çeyrekte 94,8 milyar dolar gelir ve 24,1 milyar dolar net gelir elde etmeyi başardı. Brüt kar marjı yüzde 44,3 olarak gerçekleşirken Yekün gelir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 3 oranında düştü. Net gelirdeki düşüşte Yine yüzde 3 civarında gerçekleşti. Apple’ın Eser bazlı gelirleri ise şu halde tablolara yansıdı:
  • iPhone geliri: 51,33 milyar dolar
  • Mac geliri: 7,17 milyar dolar
  • iPad geliri: 6,67 milyar dolar
  • Diğer Eserler geliri: 8,76 milyar dolar
  • Hizmet geliri: 20,91 milyar dolar

Apple’ın öteki rakipleriyle tıpkı Misli düşüşü yaşamamasının nedeni yüzde 15 daralan akıllı telefon dalında iPhone satışlarını bir evvelki çeyreğe nazaran artırmayı başarmış olması. iPhone gelirleri 1 Nisan’da sona eren çeyrekte yüzde 2 artarak, nihayet birkaç yıldır yaşanılan kesim badiresi ve tedarik zinciri problemlerinin (geçen yılın sonlarında iPhone fabrikasının kapanması dahil) Son azaldığını gösteriyor. Apple CEO’su Tim Cook yaptığı açıklamada “iPhone açısından epey düzgün bir çeyrekti, Özellikle de pazar istatistiklerine baktığınızda.” dedi.

Mac ve iPad çakıldı

Apple’ın Mac ve iPad işleri ise tıpkı ölçüde uygun gitmedi. Şirket geçtiğimiz çeyrekte her iki Amel kolunun da kısmen kesim kasveti nedeniyle gerileyeceği ikazında bulunmuştu lakin satışlar beklenenden daha Çok düştü. Apple’ın Mac satışları yüzde 31’den Çok düşerek 7,17 milyar dolar gelir sağladı. iPad‘lerden elde edilen gelir ise yaklaşık yüzde 13 düşüşle 6,67 milyar dolara geriledi. 

Apple’ın, aylık abonelikleri, App Store’dan elde edilen geliri ve Google üzere şirketlerden elde edilen lisans gelirlerini içeren Hizmetler işi kısmı bir evvelki yıla nazaran yüzde 5,5 artışla 20,9 milyar dolar getiri sağladı. Apple Watch ve AirPods üzere kulaklıkları içeren Apple’ın giyilebilir eserler kısmı, yalnızca yüzde 1 düştü.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir