Telefonunuz Düşük Güç Modunda Daha Hızlı Şarj Ediyor mu?

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Pil ömründen tasarruf etmek ve telefonunuzu şarj etme hızını artırmak istiyorsanız, telefonunuzu ‘Uçuş Modu’ veya ‘Düşük Güç Modu’nda çalıştırmayı denemelisiniz. Bu mod, telefonunuzun işlevselliğinden ödün vermeden güç kullanımını azaltmanıza olanak tanır. Piliniz daha uzun süre dayanır ve daha az sıklıkta şarj etmeniz gerekir.

Pil Ömrünü İyileştirir

Düşük Güç Modu, ekranı karartarak, telefonun yenilenme sayısını azaltarak ve arka plan uygulamalarının sayısını azaltarak iPhone’ların pil ömrünü iyileştirir. Ancak, bu değişiklikler bazı sorunlara da neden olabilir ve kullanıcılar, yalnızca telefonu gerçekten uzun bir süre kullanmaları gerekiyorsa Düşük Güç Modunu kullanmalıdır.

Telefonunuz Düşük Güç Modunda Daha Hızlı Şarj Ediyor mu?

Pil ömrünü artırmanın bir başka yolu da konum servislerini devre dışı bırakmaktır. Bu hizmetler konumunuzu belirler ve nerede olduğunuzu belirlemek için pil gücünü kullanır. Konum servislerini kapatarak iPhone’unuzun pil ömrünü uzatabilirsiniz. Ayrıca, kullandığınız uygulamalara bağlı olarak konum servislerinin erişebileceği bilgi miktarını da kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca iPhone’unuzun pil ömrünü optimize etmek için Düşük Güç Modu ayarlarını özelleştirebilirsiniz. Android telefonlar otomatik olarak karanlık moda geçerken iPhone’lar geçmiyor. Apple hangilerini belirtmese de iOS yazılımı bazı görsel efektleri de kapatır. Bu, iPhone’unuzun pil ömrünü önemli ölçüde artırabilir.

Düşük Güç Moduna geçmek, pil tasarrufu ayarlarını açmak kadar kolaydır. Geçiş, Kontrol Merkezi’nde bulunur. Düşük Güç Moduna erişmek için ekranın altından yukarı kaydırın ve pil şeklindeki düğmeye dokunun. Ekranda pil tüketen uygulamalar görüntülenecektir. Tam şarjlı bir iPhone, Düşük Güç Modu’nu kullanmaya daha hazırlıklıdır.

Düşük Güç Modu, pilin %50’sine kadar tasarruf sağlayabilir. Ayrıca CPU hızını da düşürür, böylece Canlı Duvar Kağıtları ve Bağlanmamış Hey Siri gibi uygulamalar iPhone’unuz bu moddayken çalışmaz. Bildirim alıyorsanız ekran görüntülenmez, ancak bu kalıcı bir çözüm değildir. iPhone’unuzu düşük güç modunda kullanıyorsanız, kullanmadığınız zamanlarda ekranı karanlık kalacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Düşük Güç Modu, hem Android hem de iPhone’larda kullanılabilir. Piliniz %20’ye ulaştığında otomatik olarak çalışır. Bu özellik, cihazınızdaki arka plan uygulamalarının ve servislerinin sayısını sınırlarken metin yazmanıza ve telefon görüşmeleri yapmanıza olanak tanır. Cihazı arka arkaya 30 dakikadan fazla kullanmadığınız sürece Düşük Güç Modu, cihazınızın pil ömrünü önemli ölçüde artırabilir.

Düşük Güç modunda pil ömrünüzü uzatmak için pilinizi tüketen tüm uygulamaları kapatmalısınız. Bunu ayarlar menüsünden yapabilirsiniz. Pil menüsü, arka planda hangi uygulamaların kapatılacağını ve hangilerinin devre dışı bırakılacağını seçmenizi sağlar. Son olarak, bildirimlerinizi kontrol etmelisiniz. Aldığınız bildirimlerin önemli olduğundan ve dikkatinizi işinizden uzaklaştırmadığından emin olun.

Kontrol Merkezine Düşük Güç Modu da ekleyebilirsiniz. Ekranın sağ üst köşesinde bulunur ve aşağı kaydırarak erişilebilir. Ardından, Daha Fazla Kontrol’e tıklayın.

Şarjı Hızlandırır

Telefonunuzda şarjı hızlandırmanın yollarından biri, telefonunuzu düşük güç moduna geçirmektir. Bu modda, telefonunuz kendi kendine daha az görev gerçekleştirmesini söyleyerek daha hızlı şarj olmasını sağlar. Ayrıca tüm süreçleri kapatır. Telefonunuzu kapatmak da şarjı hızlandırmaya yardımcı olur.

iPhone’unuzda şarjı hızlandırmanın başka bir yolu da daha yüksek voltajlı bir şarj cihazı kullanmaktır. Üçüncü taraf bir şarj cihazı da kullanabilirsiniz, ancak 5 watt veya daha fazla olarak derecelendirildiğinden emin olun. Daha yüksek voltajlı bir şarj cihazı, özellikle iPhone 8 veya daha yenisine sahipseniz, iPhone’unuzun daha hızlı şarj olmasını sağlar.

iPhone’unuz, telefona güç sağlamak için bir lityum pil kullanır. Bu pil iki elektrottan oluşur: lityum bileşiğinden yapılmış bir pozitif elektrot ve grafitten yapılmış bir negatif elektrot. Şarj ve deşarj sırasında lityum iyonları farklı bileşiklere dönüşür. Şu anda, hızlı şarj üç şekilde uygulanmaktadır: sabit voltaj, artan akım ve voltaj. Bununla birlikte, artan voltaj, artan akımdan daha yavaştır.

Ayrıca bir USB-C Power Delivery şarj cihazı kullanarak iPhone’unuzu daha hızlı şarj edebilirsiniz. Bu USB-C şarj cihazı, normal 5W şarj cihazından daha yüksek akım çıkışına sahiptir. Bu, pil ömrü konusunda endişe duyanlar için harika bir haber. iPhone’u şarj olurken kullanmak istemiyorsanız Uçak Modu’na geçin.

“Düşük Güç Modu” telefonu kapatmaz, bu nedenle güç tasarrufu yapmak ve cihazlarının ömrünü uzatmak isteyenler için harika bir seçimdir. Yine de önemli işlevleri kullanmanıza ve istediğiniz uygulamaları özelleştirmenize olanak tanır. Ayrıca, normal modda normal şarjdan çok daha hızlıdır.

Düşük Güç Modunu doğru kullanmayı bildiğiniz sürece, onu kullanarak iPhone’unuzda daha uzun pil ömrü elde edersiniz. Düşük Güç Modu, arka plan uygulamalarını ve otomatik sistem işlevlerini sınırlayarak çalışır. Daha az şey çalıştırarak piliniz daha az vergilendirilir ve bu da iPhone’unuzun daha hızlı şarj olmasını sağlar.

Akıllı telefonunuzu bir USB bağlantı noktasıyla şarj etmek en iyi seçenek değildir. USB bağlantı noktası, duvar priziyle aynı gücü sağlamaz ve bir akıllı telefonun şarj edilmesi saatler sürebilir. Bunun yerine cihazınızla uyumlu bir şarj kablosu kullanmayı deneyin. Pil ömrü ve hız arasındaki farka şaşıracaksınız.

Güç Kullanımını Azaltır

Akıllı telefonunuzun pil ömründen tasarruf etmenin birkaç yolu vardır, ancak en iyi yollardan biri pil tasarrufu modunu kullanmaktır. Bu mod, mümkün olan en az miktarda güç kullanmak için ayarlarınızı otomatik olarak ayarlarken arama yapmanıza ve almanıza izin verir. Örneğin, Apple’ın Düşük Güç Modu ekran parlaklığını düşük tutar, arka planda veri kullanımını engeller ve anında iletme bildirimlerini devre dışı bırakır. Pil seviyeniz %20’nin altına düştüğünde mod otomatik olarak devreye girer.

Telefonunuz Düşük Güç Modundayken, bir seferde birkaç saat kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu mod aynı zamanda telefonunuzun otomatik kilitlenme hızını artıracak ve otomatik yenilenen uygulamaların sıklığını azaltacaktır. Ayrıca, yeni mesajları manuel olarak kontrol etmenizi gerektiren e-posta alımını da kapatır. Ayrıca, sesli komutları kapatabilir ve uygulamaların otomatik olarak indirilmesini devre dışı bırakabilirsiniz.

Telefonu sürekli kullanmanız gerekmiyorsa işlemci uyku özelliğini kullanarak güç tüketimini azaltabilirsiniz. Bu mod, bir zamanlayıcı ile etkinleştirilebilir, bu da cihazın derin uyku durumuna geçmesine ve ardından belirli bir süre sonra uyanmasına izin verir. Alternatif olarak, dahili modüllerin belirli bir süre sonra açılıp kapanmasına izin veren Hafif Uyku modunu kullanabilirsiniz.

Düşük Güç Modu, iPhone kullanıcılarının akıllı telefonları tarafından kullanılan pil miktarını azaltmaları için bir seçenektir. Siri, Ayarlar > Pil veya Kontrol Merkezi dahil olmak üzere çeşitli şekillerde etkinleştirilebilir. Pil seviyeniz düşükken Düşük Güç Modunu etkinleştirmek en iyisidir. Genellikle bu seçenek, piliniz %20 veya daha azına ulaştığında görünür.

Düşük Güç Modunu etkinleştirdikten sonra, Ayarlar’da açıp kapatabilirsiniz. Bu özelliğin simgesi sarıya döner. Kullanmak istemiyorsanız, geçiş düğmesine dokunarak kapatmanız yeterlidir. Şarj ettiğinizde iPhone’unuz otomatik olarak normal moda dönecektir. Piliniz %80’e ulaştığında da kapanacaktır.

Düşük Güç Modu, gerekli olmayan işlevleri yavaşlatarak pil ömründen tasarruf sağlar. Bu modu kullanmak, performanstan ödün vermeden pil ömrünü en üst düzeye çıkarmanın harika bir yoludur. Açmak kolaydır ve Kontrol Merkezi’nden değiştirilebilir. Ancak görevleri güncellemenin ve tamamlamanın daha uzun sürebileceğini unutmayın. Düşük Güç Modu’nu açık bırakırsanız bazı uygulamalar düzgün çalışmayı durduracaktır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir