Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Daha Hızlı Bir Google Chrome için Yapmanız Gereken 11 İnce Ayar

Daha Hızlı Bir Google Chrome için Yapmanız Gereken 11 İnce Ayar

AlBayrak AlBayrak -
129 0
Daha Hızlı Bir Google Chrome için Yapmanız Gereken 11 İnce Ayar

Hem bilgisayar hem de mobil kullanıcılarının pek çoğu severek kullanmış olduğu tarayıcı Google Chrome, bazı zamanlar yavaşlaması sebebiyle kullanıcıların canını sıkabiliyor. İçerisinde bulunan yazılım, eklenti ve özellikler sebebiyle yavaşlamalara maruz kalabilen Google Chrome’u hızlandırmanız için yapabileceğiniz 11 ince ayarı sizlerle paylaşarak şayet yavaşlama problemi yaşarsanız hızlandırmanızı sağlamaya çalıştık.

Google Chrome üstünde yapabileceğiniz ufak tefek şeyler ve ipuçları beraberinde Chrome tarayıcısını hızlandırmak mümkün. Üstelik bu yüzden deneyimli bir bilgisayar kullanıcısı olmanıza da gerek yok. Aşağıda ayrı ayrı açıklayacağımız ince seçenekler ı yaparak Google Chrome’un hem genel hızını hem de titiziyetini arttırabilmektesiniz. Sizlere sunacağımız ince ayarların pek çoğunda lüzumsuz veya kullanmayacağınız Chrome özelliklerinin kapatılması bulunmaktadır. Böylelikle Chrome internet sayfalarını daha çabuk yükler ve sizler de Chrome’u daha süratli kullanmış olursunuz. Aşağıdaki seçenekler dan anlamadıklarınız olursa ve yeterli bilgiye sahip değilseniz, her birini tamamıyla yapmak mecbur değilsiniz. Dolayısıyla anlamadığınız yerde durup bir tanıdığınızdan yardım almak faydanıza olmaktadır.

  1. Gereksiz Uzantıları Pasif Yapın

Google Chrome Uzantılar

Google Chrome’un stabilliğini arttıran uzantılar zaman içerisinde kullanılmamaya başlasalar bile Chrome üstünde aktif olarak kalmış oldukları sürece az da olsa tarayıcı üstüne yük bindirir. Dolayısıyla fazla yarar sağlamadığınız veya vaktinde yükleyip kullanmadığınız lüzumsuz uzantıları Chrome üstünden kaldırmak Chrome’un üstündeki yükü hafifletir ve kullanmış olduğunuz veya aktif olan eklenti sayısına göre farklılık gösterecek bir oranda hızlanma sağlanır.

Daha Hızlı Bir Google Chrome için Yapmanız Gereken 11 İnce Ayar

Yine eklentilerin çoğunluğu arka planda çalışır ve yükleyeceğiniz internet sayfaları ekrana gelmeden filtreden geçirirler. Bunun dışarısında bu eklentiler kendi datalarını da gene internet üstünden yükledikleri için Chrome’a ekstra yük oluşturmaktadırlar. Bu yükü azaltabilmek ve tarayıcı beraberinde beraber siteler arası gezinti hızınızı arttırmak için lüzumsuz olan veya az yarar sağladığınız eklentileri hemen pasif edebilirsiniz.

Uzantıları Pasif Etme:

İlk olarak Chrome’un sağ üstünde yer alan 3 çizgili menü tuşuna basarak oradan sırayla Ayarlar > Uzantılar sayfasına gitmeniz gerekmektedir. Uzantılar sayfası üstünde rahatlıkla görebileceğiniz uzantıları inceleyerek ihtiyacınız olmadığını düşündüğünüz ve aktif olarak çalışan eklentilerin sağ taraflarında varolan tik işaretine tıklayarak pasif edebilmektesiniz. Bu eklentiler pasif olduktan sonrasında gene Chrome içerisinde dururlar ama çalışmazlar. Dilerseniz eklentilerin en sağında varolan çöp kutusu tuşuna basıp eklentileri tamamıyla de kaldırabilirsiniz.

  1. Gereksiz Eklentileri Pasif Yapın

Google Chrome Eklentiler

Google Chrome üstünde çalışan Plugin’ler dolayısıyla eklentiler de uzantılar gibi tarayıcı üstünde yük oluşturur ve yavaşlamasını sağlamaktadır. Google Chrome esasen Google tarafınca sağlanan bir takım eklentiler kurulu biçimde gelmektedir ve bunun yanı sıra kendisinizde yeni eklentiler ekleyebilmektesiniz. Zamanla burayı doldurup şişirirseniz ve kullanmadığınız birçok eklenti olursa Chrome’un hızında gözle görülür bir hız düşüşü yaşayabilir. Dolayısıyla gerek görmediğiniz ve kullanmadığınız eklentileri deaktif bırakmak Chrome’u hızlandıracak faktörlerden biri.

Eklentileri Devre Dışı Bırakma:

Chrome içinde eklentiler sayfasına girebilmek için adres çubuğuna “chrome://plugins” yazmanız yeterlidir.

Eklentiler sayfasında listelenen eklentiler aralarından kullanmadığınız olanları belirleyerek altlarında bulunan “Devre dışı bırak” yazısına tıklamanız yeterlidir.

  1. Gereksiz Web Uygulamalarını Kaldırın

 

Google Chrome Uygulamalar

Sadece kolay bir tarayıcı olamayan Google Chrome, bunun yanı sıra internet programlarını çalıştırabilen bir yazılım platformu görevi de görüyor. HTML5, CSS ve JavaScript beraberinde yazılan internet programlarını Chrome ile  çalıştırabilmektesiniz.

Web Uygulamalarını Silme:

Chrome içinde yüklü olan Web programlarını görebilmek için adres çubuğuna “chrome://apss” yazmalısınız.

Karşınıza çıkacak olan sayfa üstünde Chrome beraberinde beraber kullanmış olduğunız internet programlarını görebilirsiniz. Burada kullanmadığınız programların üstüne sağ kliklayarak “Chrome’dan kaldır” opsiyonuna tıklamanız gerekmektedir. Böylece Chrome üstünde lüzumsuz internet programları basitçe kaldırmış olursunuz.

Google Chrome Kaynak Ön Yükleme

Chrome’un sunduğu harika özelliklerden biri de ön getiri veya ön yükleme olarak bildiğimiz kaynakları daha önceden yükleme işlemi. Ağ tahmini, yazım yanlışı düzeltm, kaynak ön yükleme ve daha birçok akıllı fonksiyona sahip olan Chrome tarayıcı, açacağınızı tahmin ettiği sayfa veya urlleri daha önceden tahmin ederek bu sayfaların kaynak yüklemelerini daha önceden yapıyor ve böylelikle sayfayı açacağınız zaman sayfa açılma hızını arttırıyor. Bu ayar standart olarak açık biçimde gelmesine rağmen denetlerek kapalıysa açmanızı öneriyorum.

Kaynak Getirme Aktif Edilişi:

Chrome açıkken sağ üstteki ayarlar menüsüne tıklayarak oradan “Ayarlar” sekmesine giriş yapınız.

Lakin işaretliyse herhangi bir farklılık yapmanıza gerek yok. İşaretli değilse işaretleyerek bu fonksiyonu aktif edip, Chrome’u az daha çabuk kullanabilmektesiniz.

Google Chrome Deneysel Özellikler

Google Chrome tarayıcısı üstünde gözle görünür biçimde kullanabileceğiniz birçok fonksiyon sunulduğu gibi geliştiricilere özel ve gizli biçimde sunulan bir takım deneysel özellikler de bulunmaktadır. Bu özelliklerin bir kısmı normal kullanıcılar için tasarlanmamış olsalar da, bir kısmını etkinleştirerek Chrome hızınızı arttırabilmeniz mümkün olmaktadır.

Deneysel özelliklerin bir kısmı tüm makinelerde çalışmayabilir veya bilgisayarınız için kullanılıyor olması iyi olmayabilmektedir. Zaten bu yolla bir uyarı da deneysel özelliklerin bulunduğu sayfanın başında yazıyor. Bu yazıyı da okuduktan sonrasında deneysel özelliklerin bir kısmını teker teker aktif ederek deneyebilirsiniz.

Deneysel özellikler aralarından etkin hale getirebileceğiniz en önem arz eden olanlarını sizler için belirleyerek aşağıdaki maddeler durumunda sıraladık. Hepsinin ne şekilde aktif edileceğini ve ne işe yaradığını basitçe öğrenebilirsiniz.

Deneysel Özellikleri Etkinleştirme:

Tarayıcınızın arama kısmına “chrome://flags”  yazıp chromenin henüz tamamlanmamış beta özelliklerini etkinleştirebilirsiniz.

Karşınıza gelmekte olan sayfa üstündeki özellikleri okuyup değerlendirerek altlarında bulunan etkinleştir tuşuna basmanız aktif etmeniz için yeterlidir. Hızlandırma dışarısında değişik yan etkiler hissederseniz aynı fonksiyonu pasif ederek kullanmamanız gerekmektedir. Bu püf noktaları katiyen unutmamalısınız.

Google Chrome Tuval

Deneysel tuval özelliklerini Chrome üstünde etkinleştirerek Chrome’un sayfa yükleme hızını ve performansı arttırmak için opak tuvaller kullanıyor olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece Chrome tecrübeniz az daha hızlanmış olur. Ancak bu fonksiyon deneysel özellikler aralarında olduğu için şimdilik geliştirilme aşamasında. nihayetinde kullanırken bir takım problemler yaşayabilmektesiniz. Lakin etkinleştirme işlemi yaptıktan sonrasında sorun yaşarsanız, fonksiyonu kapatarak eski seçeneklerinizle kullanmaya devam etmeniz gerekmektedir.

Deneysel Tuval Özelliklerini Etkinleştirme:

Bu özellikleri etkin edebilmek için adres çubuğuna “chrome://flags/#enable-experimental-canvas-features” yazmanız gerekmektedir.

Yukarıdaki adresi yazdıktan sonrasında önünüze deneysel özellikler sayfası gelecek ve etkinleştirmeniz gerekmekte olan deneysel tuval özelliklerinin üstünde sarı çizgi olacak. Böylelikle basitçe etkinleştirme yaparak tekrar yükleme yapıp Chrome’u kullanmaya devam edebilirsiniz.

Google Chrome Hızlı Sekme Kapama

Deneysel özellikler içinde bulunan çabuk bölüm ve pencere kapa fonksiyonu Chrome’un reaksiyon vaktini hızlandırarak sayfa kapama işlemlerinizin daha hızlıca tamamlanmasını sağlamaktadır. Normal şartlarda çabuk olan bölüm ve pencere kapama işlemi bu deneysel fonksiyon yardımıyla daha da hızlanıyor. Sürekli yeni pencereler açıp kapama gereği duyan kullanıcılar için faydalı bir fonksiyon olabilir.

Hızlı Sekme ve Pencere Kapatmayı Etkinleştirme:

Bu fonksiyonu etkinleştirebilmek için adres çubuğuna “chrome://flags/#enable-fast-unload” yazmanız gerekmektedir.

Karşınıza gelecek sayfa üstünde sarı renkte simgesi bulunan “Hızlı sekme ve pencere kapatmayı etkinleştir” fonksiyonunun alt kısmında bulunmakta olan etkinleştir tuşuna basıp fonksiyonu aktif edebilir ve Chrome’u hemen tekrar başlatarak fonksiyonten yararlanmaya başlayabilmektesiniz.

Google Chrome Kaydırma Tahmini

Kaydırma tahmini fonksiyonu yardımıyla Chrome parmağınızın daha sonrasında alacağı konumu tahmin etmektedir ve siz daha oraya gitmeden çerçeveyi oluşturarak size zaman kazandırıyor. Kaydırma tahmini etkinleştirme için adres çubuğuna yazmanız gerekmekte olan komut “chrome://flags/#enable-scroll-prediction”.

Sonrasında önünüze gelmekte olan sayfa üstünde üzeri sarı beraberinde çizili olan kaydırma tahmini etkinleştirme opsiyonunun altında yer alan etkinleştir tuşuna basın ve Chrome’u tekrar yükleyerek fonksiyonu aktif olarak kullanmaya başlayın.

Google Chrome Karo Sayısı

Chrome üstünde ilgilenilen alan için maksimum sayıyı ayarlayarak, Chrome tarayıcısının size ilgilenmiş olduğunuz unsurlar ve tarayıcınızın geçmişine göre daha çok opsiyon sunmasına imkân sağlamaktadır. Böylece yeni internet sitelerini ilgili alan üstünden fazla daha süratli açabilir hale geliyorsunuz.

Maksimum Karo Sayısını Arttırma:

İlk olarak Chrome adres çubuğuna “chrome://flags/#max-tiles-for-interest-area” yazmanız gerekmektedir.

İkinci aşamada ise üzeri seçili biçimde ekrna gelmekte olan karo sayısını arttırma fonksiyonunu kullanarak 512’yi seçmeniz gerekiyor. 512’Yi ayarladıktan sonrasında Chrome’u tekrar başlatmanız fonksiyonu aktif edecektir.

Google Chrome Kafes İş Parçacığı

İsminden kaynaklı az bişe yabancı gelebilir ama bu deneysel fonksiyon Google Chrome içinde görsellerin renderlanma işleminden sorumlu. Kafes iş parçacığı sayısını arttırmak görsellerin Chrome içinde render hızını ve devamında da sayfaların yüklenme hızını arttırır.

Kafes İş Parçacığı Sayısını Arttırma:

Bu fonksiyon beraberinde sayıyı arttırmak için ilk önce Chrome adres çubuğuna “chrome://flags/#num-raster-threads” yazmanız gerekmektedir.

Karşınıza gelmekte olan deneysel özellikler kısmında iş parçacığı sayısı üzeri sarı çizgili olarak görünmektedir. Bu fonksiyonun altında yer alan kutucaktan 4’ü seçerek Chrome’u tekrar başlatmanız fonksiyonun aktif olmasını sağlamaktadır.

Bu fonksiyon yardımıyla bir takım özel arama sonuçlarını Omnibox içinde kendiliğinden görüntüleyebiliyor ve böylelikle sayfa ayarlamalarını daha beklemeden daha süratli kullanabilmektesiniz. Genel olarak sorulardan oluşmuş olan aramaları içine alan bu fonksiyon, yapacağınız aramaların yanıtlarını görüntülemeniz için sayfa yüklemelerini beklemenizin önüne geçmektedir.

Özelliği Aktif Etme:

İlk öncesinde adres çubuğuna “chrome://flags/#answers-in-suggest” yazarak deneysel özellikler sayfasına ulaşın.

Hemen sonrasında sarı çizgiyle seçili fonksiyonun altında yer alan etkinleştir yazısına tıklayarak fonksiyonu aktif edin ve Chrome’u tekrar başlatarak fonksiyonu kullanmaya başlayın.

  1. HTTP için Basit ÖnbellekKullanın

Bu deneysel fonksiyonun etkinleştirilmesi halinde Google Chrome üstünde çalışan önbelleksistemini değiştirerek tamamıyla değişik mekaniklere sahip olan ama fazla daha kolay bir önbelleksistemini kullanmaya başlıyor. Bu yeni önbelleksistemi eski önbelleksistemine göre daha süratli çalıştığı için Chrome tecrübesiniz de hızlanıyor.

Basit Önbelleği Aktif Etmek İçin:

Chrome adres çubuğuna “chrome://flags/#enable-simple-cache-backend” yazarak kolay önbellek seçeneklerine gidiniz.

Arkasından önünüze gelmekte olan özellikler aralarında üzeri sarı çizgili görünen kolay önbellek opsiyonunun altında yer alan kutudan “Etkin”i seçerek aktif edin ve Chrome’u tekrar başlatarak kolay önbellek beraberinde çabuk Chrome’un ismini çıkartın.

Google Chrome’u daha süratli kullanabilmenizi sağlayacak olan ince seçenekler  rehberimiz henüz bu kadar. Bunun anlamı bu özellikler herhangi bir zamanda kaldırılıp deaktif bırakılabilir veya standart olarak Google Chrome’a gelebilirler. Dolayısıyla belirli zaman Aralıkları beraberinde Chrome deneysel özellikler sayfasını kontrol etmeniz faydanıza olmaktadır. Standart bir ev kullanıcıysanız ve bilgisayara veya internet kullanıma fazla hakim değilseniz yukarıya da yazılı seçenekler ı değiştirirken dikkatli olmanızı öneririm. Tüm bu tavsiyelerle beraber Google Chrome’u kendiliğinden güncelleştirmiyorsanız, kesinlikle otomatik güncelleştirme beraberinde her zaman güncel ve son versiyonda daha güvenilir olarak kullanmanızı öneriyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir