Telefonu kim, ne zaman icat etti? İşte cep telefonunun mucidi ve tarihçesi

Genel Nis 23, 2023 Yorum Yok

Telefonlar birçok insanın günlük hayatının ayrılmaz bir modülü. Telefonun babasının Alexander Graham Bell olduğu biliniyor. Bell, telefonun mucidi ve telefonla konuşan birinci şahıs olarak anılıyor. Pekala, telefonu hakikaten Alexander Graham Bell mi icat etti yoksa Öbür birinin muvaffakiyetini mı üstlendi? Telefonu gerçekte kim icat etti? Bu yazıda “Telefonu kim icat etti ve ne Vakit (hangi tarihte) bulundu?” sorusunun karşılığını bulmakla Birlikte telefon icadının kıssasını paylaşacağız. Birinci telefondan cep telefonuna dokunmatik telefona yani akıllı telefonlara nasıl gelindi? Telefonun icadı hakkında bütün merak edilenler burada.

İlk telefonu kim icat etti 📞

Telefonun mucidi kimdir? Alexander Graham Bell, telefonu icat eden İsim olarak biliniyor. Vokal ve öbür sesleri telgraf vasıtasıyla ileterek elektriksel dalgalanmalara neden olan bir aletin patentini Meydan ve tanıtımında başarılı olduğundan Dolayı Bell, telefon mucidi olarak kabul ediliyor.

Ancak, telefonun icadına ait pek Fazla münakaşa ve entrika var; yazılmış birçok kitap, makale, dava mevcut. Elbette telefonun babası Alexander Graham Bell. Ne de olsa patenti birinci kabul edilen o; onun tasarımı lakin konuşan telgraf fikrini bulan birinci mucit o değildi. İtalyan bir mucit olan Antonio Meucci, 1849’da konuşan telgraf yahut telefon dizaynını geliştirmeye başlıyor. 1871’de tasarımı için süreksiz patent alıyor lakin hayatın zorlukları nedeniyle patent mühletini uzatamıyor. Meucci’nin telefonun icadındaki rolü göz arkası ediliyor.

Alexander Graham Bell kimdir 🧐

Graham Bell hayatı; Alexander Graham Bell, 3 Mart 1847 – 2 Ağustos 1922 yılları ortasında yaşamış, birinci telefonun patentini almakla tanınan İskoç doğumlu mucit, ilim insanı ve mühendis. Graham Bell, 1885’te AT&T’yi (Amerikan Telefon ve Telgraf Şirketi) kurdu.

Graham Bell’in babası, büyükbabası ve erkek kardeşinin hepsi hoş konuşma ve konuşma çalışmalarıyla ilgiliydi. Bell’in hem annesi hem de eşi sağırdı. Bu durum, Bell’in hayatı boyunca yaptığı çalışmaları derinden etkiledi. Bell’in işitme ve konuşma üzerine yaptığı araştırmalar, onu işitme aygıtlarıyla ilgili deneyler yapmaya yöneltti ve sonunda 7 Mart 1876’da telefon için ilk ABD patentini aldı. Bell’in çalışmaya odaklanmak için odasında telefon bulundurmadığı söyleniyor.

Optik telekomünikasyon, hidrofiller ve havacılıkta çığır açan çalışmalar da iç diğer birçok icat Bell’in sonraki ömrüne damgasını vurdu.

Cep telefonunun mucidi kimdir 📲

Cep telefonunu kim icat etti? Birinci cep telefonunun mucidi Martin Cooper isminde Amerikalı bir mühendistir. Cooper, kablosuz bağlantı bölümünde Özellikle de radyo spektrum idaresinde, alanında birçok patent almış öncü bir isimdir. Cep telefonunun babası olarak kabul edilir. Cep telefonunu icat eden isim, şu anda iPhone 14 Pro Max kullanıyor.

Telefonun icadı (hikayesi) ☎️

Birçok kişi, Alexandar Graham Bell’i telefonun mucidi olarak biliyor lakin bu öyküde Fazla daha fazlası var. Pekala, telefon nasıl icat edildi? Mucit çoğumuzun zihninde genelde üzerinde çalıştığı şey her ne ise ona karşı tutkusu olan biri olarak canlanır. Bell için durum bu türlü değildi; en azından tutkusu telefon değildi.

Alexander Graham Bell, oralizm (sağırlara işaret lisanı yerine dudak okuma ve kelamlı anlatımı kullanarak konuşmayı öğretme) fikrine bağlıydı. Alexander Graham Bell, başlangıçta babası Alexander Melville Bell tarafından sağır insanlara konuşmayı öğretmek için geliştirilen bir metot olan visible speechi kullanıyor. Konuşma sesleri çizimlemesi, konuşurken çıkan farklı sesleri temsil eden sembolleri kullanır. Bell, babasının çalışmalarını daha da geliştiriyor ve ülke çapında konferanslar vererek fikirlerini destekliyor. Bell sayesinde oralizm yayılıyor ve 20. yy’a kadar sağır çocuklara öğretilen birincil metot haline geliyor.

Bell’i telefonun icadına götüren şey, sağırlarla yaptığı çalışmalar ve sesin insan sesi aracılığıyla nasıl iletildiği konusundaki dikkatli çalışmasıydı. Samuel Morse’un telgrafından etkilenen Bell, bağlantı iletme fikrini geliştirmek için ses ve konulma hakkında bildiklerini kullanmaya başladı. Bell, 1876’da Philadelphia’da düzenlenen dünya fuarında (Centennial Exposition) birinci telefonlardan biri olan harmonik telgrafı tanıtıyor. Bell’e patent veriliyor fakat Bell, Bell Telephone Company (günümüzde AT&T) yasal uğraşlar veriyor. Alexander Graham Bell, kazandığı Nakit ve ünü ile sağırlarla yaptığı çalışmaları ilerletiyor. Bugün telefon ve sağırları tedavi etme ve eğitme metodu Bell’den kalan bir miras.

Telefon ne Vakit icat edildi 🗓️

Telefon kaç yılında icat edildi? 7 Mart 1876.Bell, 1871’de kablo üzerinden birebir anda apansızın Çok bildirinin iletilmesine müsaade veren bir Aygıt olan harmonik telgraf üzerinde çalışmaya başladı. Bell, bir Küme yatırımcı tarafından desteklenen bu teknolojiyi harika hale getirmeye çalışırken, kablolar üzerinden insan sesini iletmenin bir yolunu bulmakla meşgul oldu. Bell, 1875’de ortağı Thomas Watson’ın yardımıyla elektriği sese çevirebilen Yalın bir Müşteri buldu.

Bu ortada Antonio Meucci ve Elisha Gray dahil diğer ilim insanları emsal teknolojiler üzerinde çalışıyorlardı. Bell, icadın haklarını teminat altına Meydan birinci şahıs olmak için patent ofisine koşuyor. 7 Mart 1876’da telefon patentini alıyor. Birkaç gün sonra da Watson ile birinci telefon aramasını yapıyor ve “Mr. Watson, buraya gel. Seni görmek istiyorum”. Graham Bell’in telefondaki birinci kelamı olarak hafızalara kazınıyor. 1877’de bugün AT&T olarak bilinen Bell Telefon Şirketi kuruluyor. Bell, 1915’de Yine Watson ile New York’tan San Francisco’ya birinci kıtalararası telefon görüşmesini yapıyor.

Cep telefonu ne Vakit icat edildi 📅

Cep telefonu kaç yılında icat edildi? 3 Nisan 1973. Cep telefonu, 100 yılı aşkın uzun ve Farklı bir geçmişe sahip. buluş edildiği tarih olmasa da cep telefonu fikri 1908 yılında Kentucky’de kablosuz telefon için bir patent alınmıştı. 1920’lerde Almanya’daki şimendifer operatörleri kablosuz irtibatı kullanmaya başladı. 1924’ten sonra trenlerdeki kablosuz telefon donanımı Avrupa’da tanınan hale geldi. 2. Dünya Savaşı sırasında, taşınabilir telsiz sistemleri askeri araçlarda yaygın olarak kullanılıyordu; Fazla geçmeden taksilerde ve acil servis araçlarında iki taraflı telsizler kulanılmaya başlandı. AT&T Bell Labs, evvelki cep telefonu sistemlerinin sunduğu teknolojiyi geliştirmek için çalıştı ve 1946’da St. Louis, Missouri’de birinci cep telefonu hizmetini başlattı.

İlk cep telefonu nasıldı 📱

AT&T, cep telefonu hizmeti üzerinde çalışırken Motorola, radyo denetimli trafik sistemleri ve polis telsizleri iç kablosuz bağlantı üzerine de çalıştı. AT&T’nin cep telefonlarında monopol olacağını gören Motorola, mühendisi Martin Cooper’ı ilk cep telefonunu tasarlamakla görevlendirdi.

Cooper, yalnızca otomobilde kullanımla sonlu olmayan bir telefon yapmak için çalıştı. Cooper, 1973’te Motorola DynaTAC telefonunu tanıttı. Bir basın toplantısında, cep telefonuyla birinci halka Aleni aramayı AT&T’de çalışan bir mühendisle gerçekleştirdi. DynaTAC telefon 9 inç uzunluğundaydı ve 2 kilodan daha ağırdı. Telefon 10 saatin üzerinde şarjla yaklaşık 30 dakika konuşma müddeti sağlıyordu.

Cep telefonlarının ticari olarak erişilebilir olması 10 Yıl aldı. Motorola, 1983’te DynaTAC 8000x modelini piyasaya sürdü. Bu, Dünyanın birinci cep telefonu olarak tarihe geçti. Telefon ticari bir muvaffakiyet elde etti, yaklaşık 4000 dolara satışa sunuldu. 30 dakika konuşma mühleti sunuyor, 30 telefon numarası saklayabiliyordu.

İlk akıllı telefon ne Vakit icat edildi ⏳

İlk akıllı telefon ne Vakit çıktı ve hangi marka idi? Dünyanın birinci akıllı telefonu olan IBM Simon Personal Communicator, 1992’de duyuruldu, 1994 yılında satışa çıktı.

IBM marka telefon, dokunmatik ekran sahip, taşınabilir, hesap makinesi olan, e-posta gönderip almaya müsaade veriyordu. Bu bağlamda ilk dokunmatik telefon ne Vakit icat edildi? sorusunun da cevabı 1992. Dünyanın birinci dokunmatik ekranlı telefonu IBM’e ilişkin. Bu ortada internete bağlanabilen birinci telefon, 2000/2001’de çıktı. İmajlı konuşma ve Aka boyutta e-posta eki gönderme üzere özelliklerle güncellendi. Günümüzde epeyce tanınan olan iPhone, 2007’de hayatımıza girdi.

Cep telefonlarının Az olduğu periyodu hatırlıyor musunuz? Bugün telefonsuz bir dünya Hayal etmek güç. Akıllı telefonları benimseme oranı hayret verici seviyede. Pekala, birinci telefonu kim icat etti? Bu sorunun yanıtını bulmak için bir asırdan Çok geriye dönmemiz gerekiyor; Alexander Graham Bell zamanına… Birinci telefonun icadından dünyanın birinci dokunmatik ekranlı telefon modeline telefon icadı hakkında bütün merak edilenler bu yazıda.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir