Telefona format nasıl atılır? iPhone/Android telefon sıfırlama

Genel Mar 09, 2023 Yorum Yok

Yeni bir akıllı telefona geçmek sıkıcıdır; eski telefondan bilgileri aktarmak, uygulamaları indirip yüklemek ve hesaplarınıza giriş açmak sürecin bir modülüdür. Akıllı telefonunuzu artık kullanmayacaksanız, Öbür bir aile üyesine verecek yahut satacaksanız şahsî bilgileri silmek için telefona format atmak mutlak bir zorunluluktur. Birtakım kullanıcılar, aygıtının hızlanacağını düşünerek telefon sıfırlama yoluna masraf. Pekala, cep telefonu nasıl sıfırlanır? Bu Kılavuz yazıda Android telefon ve iPhone sıfırlama (fabrika ayarlarına döndürme) süreciyle Bir arada iPhone, Samsung hard reset nasıl atılır? yapılışını anlatıyoruz.

Android telefon sıfırlama nasıl yapılır? 📲

Telefonunuzu satmayı düşünüyorsanız yeni sahibine vermeden Evvel sıfırlama sürecini yapmalısınız. Sırf satma değil, telefonunuz artık eskisi üzere çalışmıyorsa, Daimi uygulamalardan atmaya başladıysa, yanılgılar veriyorsa muhtemelen yazılımsal meseledir ve telefonunuzu sıfırlayarak çözebilirsiniz.

Android telefonu fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi gerçekleştirme, bütün bilgilerinizi sıfırlamakla kalmaz, telefonun yazılımını Özgün durumuna döndürür.  Bu nedenle telefon sıfırlama öncesinde bütün kritik evrakları ve dataları yedeklediğinizden emin olun. Pekala, Android telefon fabrika ayarlarına döndürme nasıl yapılır? İşte merak edenler için, Samsung, Xiaomi, Huawei, Oppo telefon sıfırlama adımları:

Samsung telefon sıfırlama 🔽

Telefonunuzu servise vermeyi yahut satmayı düşünüyorsanız, Emniyet açısından sıfırlama sürecini yapmalısınız. Samsung telefonu fabrika ayarlarına döndürme, bütün şahsî bilgileri ve bilgileri büsbütün siler. Samsung telefona format nasıl atılır? adım adım görelim:
 1. Ayarlar’a girin.
 2. “Fabrika ayarlarına sıfırla” araması yapın.
 3. Sıfırla butonuna dokunun.
 4. Parolanızı girin.
 5. Tümünü sil’e dokunun.
 6. Samsung hesabınızın şifresini girin.
 7. Samsung telefona format atma bu kadar basit!

Xiaomi telefon sıfırlama 🔽

Xiaomi telefonunuz yavaşladıysa sıfırlama süreciyle yeni bir hayat verebilirsiniz. Xiaomi akıllı telefonunuzu satıyorsanız, fabrika ayarlarına sıfırlama ile bilgilerinizin oburlarının eline geçmesini önlersiniz. Pekala, Xiaomi telefonu fabrika ayarlarına döndürmenin en inançlı ve en kolay yolu nedir? Xiaomi telefona nasıl format atılır adım adım görelim:
 1. Ayarlar’ı açın.
 2. Telefon Hakkında yahut ek Ayarlar menüsünü açın.
 3. Fabrika ayarlarına dön seçeneğini bulun.
 4. Tüm dataları sil seçeneğine dokunun.
 5. Parolanızı girin ve Fabrika ayarlarına sıfırla’ya dokunun.
 6. Sıfırlama tamamlandığında telefon otomatik açılacaktır.
 7. Xiaomi telefona format atma bu kadar kolay!

Huawei telefon sıfırlama 🔽

Huawei telefonunuzla ilgili problemler yaşıyor ve bir tahlil bulamıyorsanız, fabrika ayarlarına sıfırlamayı düşünebilirsiniz. Huawei telefonu fabrika ayarlarına döndürme Fazla kolaydır lakin unutmamalısınız ki; bu süreç, uygulama bilgileriniz, sistem ayarlarınız, telefonunuzda her şeyi siler. Telefonunuzu vermeyi düşünüyorsanız, katiyetle telefon sıfırlama sürecini yapmalısınız. Huawei telefona format nasıl atılır adım adım görelim:
 1. Telefonun ayarlarına girin.
 2. Sistem ve güncellemeler’e dokunun.
 3. Sıfırla’ya dokunun.
 4. Telefonu sıfırla seçeneğini seçin.
 5. Ekrandaki yönergeleri izleyin.
 6. Huawei telefona format atma süreci tamamdır!

Oppo telefon sıfırlama 🔽

Telefonunuzda uygulamaları açtığınızda sıklıkla çöküyor, donma yahut yavaşlama sorunu yaşıyorsanız, Oppo telefonu sıfırlama vakti gelmiştir. Fabrika ayarlarına sıfırlama, bütün fotoğrafları ve ayarlarınızı sıfırlar. Oppo telefon format atma adımları şu biçimde:
 1. Ayarlar’ı açın.
 2. Sistem ayarlarına girin.
 3. Yedekle ve sıfırla üzerine dokunun.
 4. Telefonu sıfırla ile devam edin.
 5. Tüm bilgileri sil seçeneğine dokunun.
 6. Telefonun ekran kilidi şifresini girin.

Android hard reset nasıl atılır? (Samsung) 🔄

Telefonun ayarlarına giremiyorsanız, tuşlarla telefon sıfırlama yoluna gidebilirsiniz. Telefona format atma tuşları vardır. Android telefonda hard reset atma adım adım nasıl yapılır görelim:
 • Telefonu kapatın.
 • Açılına dek Güç ve Sesi kısma tuşlarına basılı tutun.
 • Başlat (Start) yazılı bir ekran çıkacak.
 • Kurtarma modunu görene dek ses kısma tuşuna basın.
 • Seçmek için Güç tuşuna basın.
 • Telefon yine başlayacak.
 • Güç düğmesine basılı tutarken ses açma düğmesine basın.
 • Verileri sil/fabrika ayarlarına sıfırla seçeneğini seçin.
 • Fabrika verilerine sıfırla’yı seçerek onaylayın.
 • Bittiğinde, yine başlatmayı seçin.

iPhone sıfırlama (fabrika ayarlarına döndürme) 📱

iPhone’unuzda donmalar, takılmalar, çökme sıkıntıları vb. Olumsuz durumlar yaşıyorsanız, telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamak sorunu çözebilir. iPhone’da hiçbir Problem yaşamıyor, sadece satmak yahut diğerine vermek istiyor olabilirsiniz. Bu durumda da ferdî bilgilerinizin aygıttan silinmesi için sıfırlamanız uygun olacaktır. iPhone’u fabrika ayarlarına döndürme süreci, telefonu birinci aldığınız günkü haline döndürür. Pekala, iPhone’a format nasıl atılır?

iPhone’a format atma adımları ⬇️

 1. Ayarlar’a girin.
 2. Genel kısmına girin.
 3. iPhone’u aktar yahut sıfırla’yı bulun.
 4. Tüm içerikleri ve ayarları sil’e dokunun.
 5. iPhone’u sil ekranında “Sürdür”e dokunun.
 6. Ekran kilidi şifrenizi girin.
 7. Yedeklemeyi geçin.
 8. Apple ID şifrenizi girin.
 9. iPhone’u sil ile süreci tamamlayın.

iPhone hard reset nasıl atılır?

iPhone açılmıyorsa, ayarlar menüsüne ulaşamıyorsanız tuş kombinasyonlarıyla​​​hard reset atma sürecini deneyebilirsiniz. İşte adım adım iPhone’da hard reset atma:
 1. Ses açma tuşuna basıp süratlice bırakın.
 2. Ses kısma düğmesine basıp süratlice bırakın.
 3. Yan tuşa basılı tutun.
 4. Apple logosunu çıkınca Yan düğmeden parmağınızı çekin.

Telefona format atınca ne olur 💡

Telefona format attıktan sonra ne olur? Telefona format atmak, işletim sistemi dışında kalan bütün dataları silmek manasına gelir. Galeri (fotoğraflar ve videolar), iletiler, müzikler, rehber, arama kayıtları, uygulamalarınız iç telefondaki her şey silinir.

iPhone yahut Android telefonu formatlama sonrası işletim sistemi silinir mi? diye merak ediyor olabilirsiniz. Karşılık; hayır. Telefonun formatlanması var yazılımı telefonunuzdan silmez. Örneğin, Android telefonunuz Android 12 ile geldiyse ve Android 13’e güncellendiyse, telefonu sıfırlama sonrası en nihayet yüklenen sürüm olan Android 13 yüklenir. Birebir şey iOS için de geçerli. iPhone’u en nihayet hangi sürüme güncellediyseniz, fabrika ayarlarına döndürme sonrasında da birebir sürümü kullanırsınız.

Peki, telefona format atınca uygulamalar silinir mi? Telefonla yüklü gelen uygulamaların birden fazla kalır lakin güncellenmemiş sürümleri yüklenir. Google Play Store’dan (Android) yahut App Store’dan (iPhone) sonradan yüklediğiniz bütün uygulamalar, telefonu formatladığınızda/sıfırladığınızda silinir, yine yüklemeniz gerekir. Satın alınan uygulamalar için, telefona format attıktan sonra tekrar ödeme yapmanız gerekmez. Tıpkı hesapla giriş yapmak koşuluyla satın aldığınız uygulamayı kullanabilirsiniz.

Telefonunuzu değiştirmeyi düşünüyorsanız, satmadan Evvel yapmanız gereken birinci şey; telefona format atmak olmalıdır. Pekala, telefona nasıl format atarız? iPhone fabrika ayarlarına döndürme ve Xiaomi, Huawei, Oppo, Samsung telefon sıfırlama adımlarını bu yazıda bulabilirsiniz. Ayrıyeten Samsung, iPhone hard reset atma sürecinin nasıl yapıldığını da öğrenebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir