TCDD’den yenilenebilir enerji ve elektrikli araç şarj istasyonu hamlesi

Genel Kas 10, 2022 Yorum Yok

İklim değişikliğinin dünyamıza tesirini azaltmak ve sürdürülebilir ömrü desteklemek için TCDD’de yeşil dönüşüm başladı. Birinci atılım olarak TCDD’de yenilenebilir güç kullanımı yaygınlaşacak.

TCDD’nin gar, istasyon, lojistik merkezi ve ray çizgisi toprakları üzerine güneş gücü panelleri ve rüzgar gücü santralleri kurulacak. Bu doğrultuda projelendirme çalışmaları başladı. Güç verimliliği açısından en Müsait lokasyonlar tahlil ediliyor.

Yenilenebilir güçten elde edilen güç, TCDD’nin binalarına ve elektrikli trenlerine Sıkıntı verecek. 2025 yılına kadar elektrikli demir yolu araçlarının tükettiğini gücün en az yüzde 35’inin yenilenebilir güç kaynaklarından karşılanması öngörülüyor. Şu Lahza var sınır uzunluğunun yüzde 45’in üzerindeki kısmı elektrikli hale getirildi. Ayrıyeten TÜRASAŞ tarafından geliştirilen ulusal Elektrikli şimendifer Seti’nin 2023 yılı içerisinde kullanıma sunulması ve elektrikli sınır uzunluğunun artırılması planlanıyor.

TCDD garlarına elektrikli araç şarj istasyonları kurulacak

TCDD’nin öbür adımı ise elektrikli araçlara yönelik olacak. TCDD garlarına elektrikli araç şarj istasyonları kurulacak. İstasyonların nereye kurulacağının belirlenmesi için planlamalar yapılıyor. Birinci etapta 75 lokasyona elektrikli araç şarj istasyonu kurulması planlanıyor.

Bu istasyonlarda kullanılan gücün, yenilenebilir güç kaynaklarından ve trenlerde üretilen rejeneratif güçten karşılanması planlanıyor. Bu sistem hayata geçirilirse, trenlerin frenlerinden elde edilen güçle elektrikli arabalara Sıkıntı sağlanacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir