Sürekli grip aşısı olmaya son: Küresel mRNA grip aşısının insan denemeleri başladı

Genel May 17, 2023 Yorum Yok
Global mRNA grip aşısının insanlarda denenmesine karar verildi. Duke Üniversitesi’nde, Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIAID) Aşı Araştırma Merkezi (VRC) tarafından geliştirilen H1ssF-3928 mRNA-LNP‘nin güvenliğini ve bağışıklık reaksiyonunu test eden bir Faz 1 denemesi başlatıldı.

mRNA grip aşısının beşerli deneyleri başladı

Yapılacak denemelerde 50 iştirakçi üç kümeye ayrılacak ve sırasıyla kendilerine 10, 25 ve 50 mikrogram faal ilaç verilecek. Optimal dozaj belirlendikten sonra 10 iştirakçiye daha bu ölçülü aşı yapılacak. Ayrıyeten, var dört değerlikli mevsimsel grip aşısını alacak ek bir Küme daha olacak, böylelikle araştırmacılar hazırda bulunan grip aşılarının bağışıklık yansısını ve güvenliğini yeni aşıyla karşılaştırma imkanına sahip olacaklar. Denemeye katılanlar daha sonra ilacın bağışıklık yansısının nasıl olduğunu görmek, kısa ve uzun vadeli güvenliğini pahalandırmak için 12 ay boyunca sistemli olarak değerlendirilecektir.

Rakamlar hangi mevsimsel grip cinslerinin yaygın olduğuna bağlı olarak değişmekle birlikte, ABD’de 2010’dan 2020’ye kadar grip, 710.000 kişiyi hastaneye yatırdı ve 52.000 ölüme yol açtı. Öte yandan dünya genelinde grip her yıl 650.000 kişinin ölümüne yol açmakta.

Her Yıl grip aşısı olmaya son

NIAID Yönetici Vekili Dr. Hugh Auchincloss, “Evrensel bir grip aşısı Kamu sıhhati açısından Aka bir muvaffakiyet olacaktır ve hem mevsimsel grip aşılarının yıllık olarak geliştirilmesi muhtaçlığını hem de hastaların her Yıl grip aşısı olma gereksinimini ortadan kaldırabilirdedi. Dr. Hugh Auchincloss, ayrıyeten grip virüsünün global bir pandemiye neden olabileceğini belirtirken “Evrensel bir grip aşısı, gelecekteki bir grip pandemisinin yayılmasına karşı Kıymetli bir savunma sınırı vazifesi görebilir.” dedi.

mRNA tabanlı grip aşısı yarışında geliştirilen H1ssF-3928 mRNA-LNP aşısı yalnız değil. CureVac ve GSK ile Pfizer ve BioNTech halihazırda kendi ortak aşıları üzerinde çalışıyor. Emsal formda Moderna firmasının da denemeleri devam ediyor. Görünüşe nazaran ilerleyen periyotlarda grip (influenza) tahlile kavuşmuş olacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir