Elon Musk: Bana para kaybettirse bile istediğimi söyleyeceğim

Genel May 17, 2023 Yorum Yok
Elon Musk, CNBC’ye verdiği bir röportaj sırasında hem Değerli hem de garip açıklamalarda bulundu. Dünyanın en Güçlü ikinci insanı olan Musk’ın Tesla ve SpaceX üzere Fazla Önemli şirketlerin CEO’su olduğunu bilsek de kendisinin Twitter’da çok Enteresan bir stili olduğu Fazla açık. Bu ortada Musk’ın ayrıca “konuşma özgürlüğü” konusunu Önemli bir formda savunduğunda da hemfikiriz ve tahminen de bu, telaffuzlarının gerisindeki itici gücü anlamakta Kıymetli olabilir.

“İstediğim şeyi söylerim”

Elon Musk, kendisine Nakit kaybettirse bile Twitter’da kışkırtıcı şeyler söyleme hakkını savundu. Öte yandan yapılan bu röportaj, Musk’ın Teksas’ta meydana gelen bir silahlı akınla ilgili komplo teorilerini desteklediği, George Soros’un “insanlıktan nefret ettiğini” tez ettikten sonra antisemitizmle suçlandığı, suç ve ırkla ilgili prestijsiz teorileri retweetlediği rahatsız edici tweetlerinin akabinde geldiğini de belirtmek gerekiyor.

Röportaj esnasında Musk’a neden komplo teorileri tweetlediği, ırkçı ve antisemitik olarak eleştirilen açıklamalar yaptığı soruldu, Özellikle de bunlar ona alıcı kaybettirebilecek ve yönettiği şirketlere ziyan verebilecekken.

Musk bu soruları cevaplamadan Evvel bir mühlet (tuhaf derecede uzun) durakladıktan sonra 1987 üretimi The Princess Bride sinemasında Mandy Patinkin’in Inigo Montoya karakterinin babasını öldüren adamla yüzleştiği sahneye atıfta bulunarak “Ne söylemem gerekiyorsa onu söyleyeceğim ve bunun sonucunda Nakit kaybedeceksem, o denli olsun” dedi.

Öte yandan halka Aleni bir şirketin CEO’su olarak Musk’ın Twitter’da ya da Öbür bir yerde söyleyebileceklerinin bir sonu var. Örneğin, Tesla hakkında aldatıcı tweetler atarsa, hissedarlar ona dava açabilir. Tıpkı şirketi Üleş başına 420 dolardan özelleştirmekle ilgili tweet attıktan sonra yaptıkları üzere. (Hissedarlar davayı kaybetti ve Musk’ın kayıplarından Mesul olmadığı tespit edildi)

Musk’a neden kışkırtıcı tweetler attığı soruluyor ve o da güya bu takipçilerin Aka bir kısmı yalnızca kelam olsun diye atmıyormuş üzere, gitgide artan akıldışı davranışlarını haklı çıkarmak için takipçi sayısına işaret ediyor. Takipçileri ve hissedarları ona tweet atmayı bırakması için yalvarıyor, fakat o tekrar tekrar bunu “ikiye katlıyor”. akıl almaz bir durum olduğu söylenebilir. Bu durum elbette Twitter’ı da Olumsuz etkiliyor. Reklam gelirlerindeki düşüş de bunun bir göstergesi. Bu bağlamda Musk’ın Linda Yaccarino’yu yeni Twitter CEO’su olarak işe alması tahminen de atılmış Olumlu bir adım olabilir. O denli yahut bu türlü, Twitter’ın Musk’a ciddi prestij kaybettirdiği somut bir gerçek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir