Stres altındaki bitkilerin çevrelerine sesler yaydığı tespit edildi

Genel Nis 02, 2023 Yorum Yok
Gerilimli bir bitkinin sesi neye emsal? Görünüşe nazaran balonlu naylonun patlamasına benziyor. İsrail’deki araştırmacılar susuzluktan ya da gövdelerinin kesilmesinden Dolayı gerilime giren domates ve tütün bitkilerinin olağan insan konuşmasına emsal sesler çıkardığını keşfetti. Bu seslerin frekansı insanların algılayamayacağı kadar yüksek lakin muhtemelen böcekler, öbür memeliler ve öteki bitkiler tarafından bunlar duyulabilir.

Bitkiler gerilim altında sesler çıkarıyor

Ultrasonik titreşimler daha Evvel de bitkilerden kaydedilmiş olsa da, bu seslerin hava yoluyla yayıldığına dair birinci ve Biricik Delil bu araştırma oldu. Araştırmacılar, sağlıklı ve gerilim altındaki domates ve tütün bitkilerini Evvel ses geçirmez bir akustik odada, sonra da daha gürültülü bir sera ortamında kaydetmek için hassas mikrofonlar kullandılar. Bitkileri iki metotla gerilime soktular: birkaç gün boyunca sulamayarak ve gövdelerini keserek. Bilgileri test etmek için gerilime girmemiş ve gerilime girmiş bitkilerin sesleri makine tahsili algoritmalarıyla eğitildi.

Grup, gerilimli bitkilerin gerilimsiz bitkilere nazaran daha Çok ses çıkardığını tespit etti. bitki sesleri patlamalara yahut tıklamalara benziyor. Biricik bir gerilimli bitkinin rastgele aralıklarla saatte yaklaşık 30-50 tıklama sesi çıkardığı gözlemlendi. Gerilim altında olmayan bitkiler ise Fazla sessiz olmalarıyla dikkat çekiyor.

Çalışma, laboratuvarda yetiştirilmesi ve standardize edilmesi kolay olduğu için domates ve tütün bitkilerine odaklanmış olsa da, araştırma grubu çeşitli diğer bitki çeşitlerini de kaydetti. Tel Aviv Üniversitesi’nde Lilach Hadany, “Birçok bitkinin – Örneğin mısır, buğday, üzüm ve kaktüs bitkilerinin – gerilime girdiklerinde ses çıkardıklarını gördük” diyor.

Seslerin nedeni bilinmiyor

Bu seslerin arkasındaki sistem tam olarak bilinmiyor fakat araştırmacılar bunun bitkinin damar sisteminde kavitasyon adı verilen bir süreçle hava kabarcıklarının oluşması ve patlamasından kaynaklanabileceğini öne sürüyor. Bitkilerin bu sesleri diğer organizmalarla irtibat kurmak için üretip üretmedikleri de bilinmeyen. Hadany bu mevzuda “Diğer organizmaların bu sesleri duymak ve Karşılık vermek için evrimleşmiş olması mümkün. Örneğin, bir bitkiye yumurta bırakmak isteyen bir güve ya da bir bitkiyi Yemek isteyen bir hayvan, kararlarını yönlendirmek için bu sesleri kullanabilir.” ifadelerini kullanıyor.

Yazarlar, bitkilerin ses kayıtlarının ziraî sulama sistemlerinde mahsulün hidrasyon durumunu izlemek ve suyun daha verimli bir halde dağıtılmasına Yardımcı olmak için kullanılabileceğini söylüyor. Tel Aviv Üniversitesi’nde nöro-ekolog olan Yossi Yovel, “Dışarıda Fazla Çok ultrason olduğunu biliyoruz – ne Vakit bir mikrofon kullansanız, birçok şeyin biz insanların duyamayacağı sesler ürettiğini görürsünüz – lakin bitkilerin bu sesleri çıkardığı gerçeği, irtibat, gizli dinleme ve bu seslerden yararlanma için yepisyeni bir fırsat yolu açıyor” diyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir