Sosyal medyada 79 milyon TL’lik dolandırıcılık!

Genel Kas 09, 2022 Yorum Yok
Ankara’da başlatılan ve 11 vilayette düzenlenen eş vakitli bir operasyon sosyal medya dolandırıcılığı işiyle uğraşan 58 bireyden 47’sinin gözaltına alınmasını sağladı.

 

Sosyal medya dolandırıcılığı için Aka operasyon

Ankara güvenlik Müdürlüğü Siber Kabahatlerle Gayret Şubesi ve Ankara batı Cumhuriyet Başsavcılığı koordineli bir halde çalıştı. Zanlıların konut ve Amel yerleri arandı. Bu aramalarda bir sürü elektronik Aygıt ele geçirildi.

Sözcü tarafından yayımlanan ilgili haberde bu operasyon aracılığıyla yapılan incelemelerde 79 milyon TL’lik dolandırıcılık yapıldığı tespit edildi. Ankara Siber Hatalarla Gayret Şube Müdürlüğü tarafından bu mevzu hakkında bir İzah yaptı:

Ankara Siber Hatalarla Uğraş Şube Müdürlüğü olarak, Ankara batı Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Bilişim Yoluyla Nitelikli Dolandırıcılık ve Cürümden Kaynaklanan Malvarlığı Pahalarını Aklama kabahatlerinden Ankara merkezli 11 vilayette 58 kuşkulu şahsa yönelik eş vakitli operasyon yapılmış, 47 kuşkulu Şahıs yakalanarak Ankara vilayetine getirilmiştir.

Yapılan operasyon kapsamında şüphelilerin ülke genelinde vatandaşların toplumsal medya hesaplarını, haklarında şikayet varmış üzere algı oluşturduktan sonra gönderilen linklerle çalmak, kabinde çalınan hesaplardan, hesap sahiplerinin toplumsal medya Dost kümesine yönelik yüksek çıkar vadeden paylaşımlar yaparak Fazla sayıda vatandaş dolandırılmıştır. Bu yolla 79.000.000TL dolandırıcılık yapıldığı yapılan incelemelerden anlaşılmıştır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir