Son derece nadir yaşanan yeni bir gezegenin doğuşu gözlemlendi

Genel Nis 24, 2023 Yorum Yok
Gökbilimciler, kendi Güneş sistemimizde Jüpiter üzere gaz devlerinin nasıl oluştuğunu daha âlâ anlamamıza Yardımcı olabilecek bir keşfe imza attılar. Yapılan gözlemlerde şimdiye kadar nihayet derece Ender görülen yeni bir gezegenin doğuşuna Şahit olundu.

Elbette kozmosun farklı yerlerinde yeni gezegenlerin oluştuğu biliniyor lakin bunların gözlemlenmesi nihayet derece ender. Hatta yeni müşahedeyle Bir arada şimdiye kadar sadece üç Tane gezegen doğuşu keşfedildi. nihayet keşif ise Avrupa Güney Gözlemevi’nin Sphere aygıtından gelen dataların tahlil edilmesiyle ortaya konuldu. Bilgilerle desteklenen müşahedeler sonucunda Dünya’nın yakınlarında (Nereden baktığınıza nazaran değişir) yeni bir öngezegen keşfedildi.

Henüz daha emekleme aşamasında

Yeni gezegen, astronomların birkaç yıldır gözlemlediği HD 169142 yıldızının yörüngesinde dönen bir gaz devi ve yaklaşık olarak Jüpiter’in üç sert kütleye sahip. HD 169142b olarak isimlendirilen öngezegen, yıldızından 37 astronomik ünite – Dünya ile güneş ortasındaki aranın 37 sert – uzağındaki bir yörüngede dönüyor. Gaz devinin yıldızı etrafındaki bir tam çeşidi yaklaşık 166 Yıl sürüyor. HD 169142 sisteminin bize olan uzaklığı ise 371 ışıkyılı. İnsan ölçeğinde bu Fazla Irak üzere gelse de kozmos ölçeğinde bu sistemle birebir mahalledeyiz.

HD 169142 yıldızının etrafı sıcak, yoğun gaz ve toz diskiyle kaplı durumda. Bu sahne temelinde Dünya, Mars ve oburlarının şimdi oluşmadığı erken Güneş sistemine benziyor. Bu gaz ve toz diski vakitle yerçekimi kuvvetiyle bir gezegen halini alıyor. Keşfedilen yeni gezegen ilerleyen devirlerinde bir uyduya da sahip olabilir. Bu ortada gözlemlenen öteki iki ön gezegenin 2018’de Dünya’dan yaklaşık 369 ışıkyılı uzaklıkta keşfedilen PDS 70b ve PDS 70c olduğunu da belirtelim.

Çalışmanın ortak müellifi Iain Hammond, HD 169142 yıldızının 2015 ile 2019 yılları ortasında gözlemlendiğini ve 2019’da, elde edilen imgelerle sistemde yeni bir gezegenin oluşmaya başladığının teorileştirildiğini aktarıyor. Yeni bulgular, evvelki bilgilerin tekrar tahlilinin yanı Dizi daha kaliteli yeni müşahedelerin iç edilmesiyle bu hipotezi doğruluyor. Çalışmada yer Meydan Valentin Christiaens ise gezegenin şimdi Fazla genç bir basamağına baktığımızın altını çiziyor. NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu kullanılarak gelecekte yapılacak müşahedelerin bu Cin erken gezegen oluşumu hakkında daha Çok ipucu sağlayabileceği düşünülüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir