Sızdırılan CIA dosyaları: Çin, uyduları ele geçirecek silahlar geliştiriliyor

Genel Nis 24, 2023 Yorum Yok
ABD istihbarat kurumları, Çin‘in Hasım Batılı ülkelere ilişkin uyduların “kontrolünü ele geçirerek” irtibat, silah, istihbarat, gözetleme ve keşif sistemlerini desteklemede etkisiz hale getirebilecek sofistike siber silahlar geliştirdiğine inanıyor.

Çin savaşa hazırlanıyor

Hatırlanacağı üzere bir mühlet Evvel 21 yaşındaki Massachusetts Hava Ulusal Muhafızı Jack Douglas Teixeira tarafından bir Minecraft Discord kümesinde çok gizli ABD istihbarat belgeleri paylaşılmıştı. Bu dokümanlar arasında Çin’in Hasım uydularını engelleyebilecek, istismar edebilecek yahut ele geçirebilecek siber silahlar geliştirme planlarına ait CIA belgelerinin da yer aldığı bildiriliyor. Washington, Batılı uyduları ele geçirme planlarının Çin’in bilgiyi Denetim etme gayesinin bir kesimi olduğunu ve Pekin’in Değerli bir “savaş alanı” olduğuna inandığını söylüyor.

Belgelere nazaran Çin’in hücumlarından biri uyduların operatörlerinden aldıkları sinyalleri taklit ederek uyduları ya büsbütün ele geçirmeyi ya da savaşın kritik anlarında arızalanmalarını sağlamayı amaçlıyor. Ekseriyetle kümeler halinde çalışan uyduların birbirleriyle bağlantı kurma, sinyalleri, görselleri, dataları yahut buyrukları silahlara iletme yeteneklerinin bu sayede ortadan kaldırılması hedefleniyor.

ABD Uzay Kuvvetleri Kumandanı General B Chance Saltzman geçtiğimiz günlerde Washington’un Dünya’nın ötesinde “yeni bir tehditler çağı” ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Saltzman’a nazaran Çin, 35’i son altı ay içinde fırlatılmış olmak üzere 347 uyduyu, gelecekte bir çatışma durumunda ABD güçlerine karşı kullanmak üzere yörüngeye konuşlandırdı. Saltzman, “Çin, Uzay kabiliyetlerimizi bozmak, geriletmek ve yok etmek için agresif bir halde teknolojiye yatırım yapmaya devam ediyor” dedi.

Ukrayna ve Rus savaşı buna bir örnek

Öte yandan uydu irtibatının savaştaki kıymetini görmek için Rusya‘nın Ukrayna‘yı işgaline bakmak kâfi. Rusya, işgalin gerçekleştiği 24 Şubat günü ABD’li telekomünikasyon sağlayıcısı Viasat’a bir siber saldırı düzenledi. Bu olay, ortalarında Ukrayna’dakilerin de bulunduğu binlerce Avrupalı müşteriye internet hizmeti sağlayan uydu modemlerinin devir dışı kalmasıyla sonuçlandı.

Ek olarak SpaceX Starlink uyduları Çin için Özel bir külfet olduğunu daha evvelki haberlerimizde sizlere aktarmıştık. Geçtiğimiz Yıl Çinli askeri araştırmacılar Starlink’in yarattığı potansiyel tehditten telaş duymuş ve hükümeti bu uyduları yok etme ya da devir dışı bırakma yolları geliştirmeye çağırmışlardı. Şubat ayında ise, Çin’in global internet sağlamak, Elon Musk’ın ağını “bastırmak” ve Starlink aksisi vazifeler gerçekleştirmek emeliyle rakip uydu ordusu oluşturmak için 13.000 uydu fırlatmayı planladığı tez edildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir