Satürn’ün ikonik halkalarının en büyük gizemi çözüldü

Genel May 16, 2023 Yorum Yok
Yapılan yeni bir araştırmada ilim insanları Güneş’ten en Irak altıncı gezegen olan Satürn‘ün ikonik halkalarını inceledi. Satürn’ün halka sistemi için yeni bir ıslak iddiasına ulaşmaya çalışan araştırmacılar, bu toz ve buzlu kaya katmanının ne kadar vakitte toplandığını belirlemeye çalıştılar. Elde edilen sonuçlar nihayet derece şaşırtan olsa da Son bu halkaların ne Vakit oluştuğu sorusu cevaplanmış oldu.

Satürn’ün gizemli halkaları için Kıymetli keşif

Bilgileri inceleyen ilim insanları, Güneş sisteminin en etkileyici ve Ünlü halka sisteminin 400 milyon yıldan daha eski olmadığını belirledi. Yaklaşık 4,5 milyar Yıl önce Güneş’in etrafındaki gaz ve toz bulutunun çökmesiyle öteki gezegenlerle Birlikte doğan Satürn’ün yaşı ile kıyaslandığında bu halkaların tabiri caizse daha dün oluştuğunu söyleyebiliriz. Bu bilgilere nazaran Satürn’ün halkalarının oluşumu muhtemelen 240 milyon Evvel dinozorlar Dünya’da dolaşırken şekilleniyordu.

Öte yandan bu araştırmanın yürütülmesi pek de kolay olmadı. Boulder Üniversitesi’nden fizikçi Sascha Kempf ve grubu, NASA’nın artık emekli olan Cassini uzay aracının topladığı 13 yıllık dataları tahlil etti. Satürn’ün atmosferine dalmadan Evvel Cassini Satürn’ün etrafından 163 toz zerresi toplamıştı.

Halkalar yakında yok olacak

Kempf yaptığı açıklamada “Halkaları konutunuzdaki halı üzere düşünün. Şayet pak bir halı serdiyseniz, yalnızca beklemeniz gerekir. Toz halınızın üzerine yerleşecektir. Birebir şey halkalar için de geçerlidir.” Satürn’ün halkalarındaki toz birikiminin ölçümlerini kullanan araştırmacılar, yapıların her Yıl bu gerecin metrekare başına bir gramdan daha azını biriktirdiğini iddia ettiler.

Bu da onlara, gezegenle kıyaslandığında Satürn’ün halkalarının nispeten yeni bir fenomen olduğunu ve en azından kozmik açıdan göz açıp kapamaya muadil bir mühlet içinde nitekim de yok olabileceğini gösterdi. Halkalar gaz devinin Cazibe gücü nedeniyle gezegenin içine yanlışsız çekiliyor lakin gökbilimciler, halkaların daha ne kadar vakitleri olduğundan tam olarak emin değiller. Kestirimlere nazaran 15 ila 400 milyon Yıl içinde halkalar yok olacak.

Satürn’ün halkaları hayli “yeni” bir özellik

Satürn’ün halkaları, 1610 yılında astronom Galileo Galilei tarafından keşfedildiklerinden beri ilim insanlarını büyülemeye devam ediyor. Bu İlgi 1800’lerde halkaların aslında sert olmadığının, daha Ufak parçacıklardan oluştuğunun ortaya çıkmasıyla daha da ağırlaştı.

Bilim insanları artık Satürn’ü çevreleyen ve gaz devinin yüzeyinden yaklaşık 282.000 kilometre uzağa kadar uzanan yedi halka olduğunu biliyor. Halkalar, birçok Dünya’daki bir kaya kesiminden daha Aka olmayan, Çeşitli boyutlardaki buz kesimlerinden oluşuyor.

Halkaların ne Vakit doğduğu ise Aka bir gizem oldu. Yirminci yüzyılda Yargıç olan teorilerden biri, halkaların Satürn’ün kendisi doğduğunda oluştuğuydu. Kempf, bu fikrin problemli olduğunu, zira Satürn’ün halkalarının nihayet derece “temiz” olduğunu ve yüzde 98 oranında su buzundan oluştuğunu kelamlarına ekledi. Kempf, “Bu kadar pak bir şeyle karşılaşmak neredeyse imkânsız” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir