Samsung’dan Japonya’ya kritik çip hamlesi

Anakart Driverları, Donanım May 15, 2023 Yorum Yok
Dünyanın en Aka hafıza çipi üreticisi Samsung‘un Japonya‘nın Yokohama kentinde yeni bir çip geliştirme tesisi kuracağı bildirildi. Bu nihayet derece sembolik teşebbüs, Çin ve Tayvan pazarlarından gelen rekabetle gayret etmek için Japon ve Güney Koreli çip firmalarını bir ortaya getirecek. Bir nevi çip üretiminde iki blok ortaya çıkmış olacak.

Samsung’dan Japonya’ya Kıymetli atılım

Bu yeni çip geliştirme tesisi yaklaşık 222 milyon dolarlık bir maliyete sahip olacak ve Tokyo’nun güneybatısında bulunan Samsung Ar-Ge Enstitüsü’nün bulunduğu yerde inşa edilecek. Ama aktarılanlara nazaran yeni tesis farklı olarak aktiflik gösterecek. Detaylar net olmamakla Bir arada Samsung, prototip bir yarı iletken çip aygıtı için bir üretim sınırı inşa edecek ve birkaç Çehre şahıs istihdam edilecek. Belirtilenlere nazaran Samsung, bu tesisi 2025 yılında kullanıma alacak.

Japon üreticileri yakınlık

Şirketler çoklukla transistörlerin ve elektrik devrelerinin çok derecede minyatürleştirilmesi yoluyla çip üretiminin ön ucuna odaklanmakta. Lakin birtakım uzmanlar bu sürecin bir sonu olduğuna ve odak noktasının çoklu yonga plakası katmanlarını istifleyerek yonga üretiminin artık farklı bir üretim tekniğine kayacağına inanıyor. Bu bağlamda Japonya yarı iletken çip üretimi için Gerekli malzeme ve ekipmanın en uygun üreticilerinden biri olduğundan Samsung çip üretim sürecinde bir atılım gerçekleştirmek için Japonya’daki gereç ve ekipman üreticileriyle yakın Amel birliği içinde çalışmak istiyor.

Samsung, Japon hükümetinin yarı iletken çip alanına yatırım yapmak isteyen firmalara sunduğu yaklaşık 73,6 milyon dolar kıymetindeki vergi indirimleri ve mali teşviklerden de faydalanabilir. Japonya Başbakanı Fumio Kishida ve Güney Kore Cumhurbaşkanı Yoon Suk Yeol, kendi ülkelerindeki çip firmaları ortasında Amel birliğini teşvik etmek için çalışıyor. Samsung’un birincil rakibi TSMC de 2021’de Japonya’ya yatırım yaptı. Japonya bir vakitler hafıza yongası segmentinde global başkandı ve yabancı yatırım çekerek varlığını tekrar inşa etmeye çalışıyor. TSMC’nin yanı Dizi Amerikalı hafıza yongası üreticisi Micron da Japonya’da yatırım yaptı ve vergi teşvikleri aldı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir