Sadece 31 ışık yılı uzaklıkta yaşanabilir gezegen keşfedildi: Yeni evimiz olabilir mi?

Genel Şub 05, 2023 Yorum Yok
Astronomlar Dünya’dan farklı yaşanabilir bir gezegen bulmak için uzunca bir müddettir gökyüzünü inceliyor. Şimdiye kadar bulunan 5000’den Çok gezegenin yalnızca 200 tanesi kayalık yapıda ve bunların Fazla ancak Fazla azı bize yakın diyebileceğimiz arada. Artık ise, keşfedilen Wolf 1069 b ötegezegeni her iki kaidesi da karşılıyor.

Dünya’dan yalnızca 31 Fer yılı uzakta

Wolf 1069 b, dünyanın dört bir yanından 50 gökbilimciden oluşan takım tarafından keşfedildi. Dünya’dan yalnızca 31 Fer yılı uzaklıkta bulunan Kırmızı cüce sınıfı yıldız Wolf 1069’un yörüngesinde dönen bu gezegen her manasıyla heyecan verici. Wolf 1069 b, gezegenimizin 1.26 kütlesi ve 1.08 büyüklüğünde ve potansiyel olarak kayalık bir yapıda. Wolf 1069 b, tıpkı vakitte yıldızının yaşanabilir bölgesinde dönüyor ve bu da onu yüzeyinde sıvı suyun olabileceği manasına geliyor. ek olarak Wolf 1069 b, yaşanabilir bölge içerisinde bulunan Dünya boyutuna en yakın altıncı gezegen pozisyonunda. Başkaları ise sırasıyla, Proxima Centauri b, GJ 1061 d, Teegarden’s Star c, GJ 1002 b ve GJ 1002 c.

Küçük bilgi: Dünya’dan en uzağa giden Uzay aracı Voyager 1, bizden sadece 23,82 milyar kilometre uzakta ve ona Fer süratiyle 22 saat 4 dakikada gidebiliriz. 31 Fer yılı, insanlık için Aka lakin cihan ölçeğinde Fazla Ufak bir mesefa.

Bir tarafı Daimi karanlıkta fakat sıcaklık yaşama elverişli

Gözlem takımını yöneten Diana Kossakowski, “Yıldız Wolf 1069’un datalarını tahlil ettiğimizde, kabaca Dünya kütlesine sahip bir gezegen üzere görünen net, düşük genlikli bir sinyal keşfettik” diyor. Keşfedilen gezegen, 15.6 günlük Fazla daha kısa yörünge müddetine sahip olmasına Karşın kendi yıldızı bir Kırmızı cüce olduğu için bu Aka bir Problem teşkil etmiyor. Bununla Birlikte Wolf 1069 b’nin gelgitsel olarak anne yıldızına kilitlenmiş olduğu da keşfedildi. Yani, tıpkı Ay’da olduğu üzere gezegenin bir tarafı Daimi olarak yıldızına bakarken, diğer tarafı ise Daimi olarak karanlıkta kalıyor.

Aktarılanlara nazaran Wolf 1069 b, Dünya’nın aldığı güneş ışığının yaklaşık yüzde 65’ini alabiliyor fakat buna Karşın sıcaklık Ömür yahut sıvı su için kâfi düzeyde. Elde edilen datalara nazaran Şayet gezegende bir atmosfer yoksa yüzey sıcaklığı güneşli tarafında -23 dereceye düşebilirdi. Fakat var bilgiler gezegenin bir atmosferinin olduğu ve yüzey sıcaklığının ortalama 13 derece olabileceği aktarılıyor. Atmosferin varlığı, onu kendi yıldızının ziyanlı elektromanyetik radyasyonundan muhafazasına Yardımcı olabilir.

Daha Çok bilgi için beklemek gerekecek

Ne yazık ki, Trappist-1 sistemi ve Proxima b üzere diğer Dünya gibisi ötegezegen keşiflerinde olduğu üzere atmosferlerin ispatlarını, bileşimini ve hayatın potansiyel varlığını ortaya çıkarabilecek daha Çok çalışmanın yapılması gerekiyor. Kossakowski, “Muhtemelen bunun için bir 10 Yıl daha beklememiz gerekecek” dedi, hasebiyle “yeni evimiz” demek için daha Vakit var. Bu tip gezegenlerin atmosferinin James Webb Uzay Teleskobu ile de incelenmesi Muhtemel değil çünkü artlarında kuvvetli bir Fer kaynağı bulunmuyor. Hasebiyle halihazırda Şili’de inşa edilen Extremely Large Telescope’un tamamlanmasını beklememiz gerekecek. Bu teleskop tamamlandığında dünyanın en Aka optik ve kızılötesi teleskopu olacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir