Qualcomm’a büyük şok: Snapdragon 8 Gen 2, ışın izleme testinde Exynos 2200’ün gerisinde kaldı

Genel Oca 17, 2023 Yorum Yok
Dünyanın en tanınan taşınabilir işlemci geliştiricilerinden olan Qualcomm, geçtiğimiz haftalarda amiral gemi işlemcisi olan Snapdragon 8 Gen 2’yi tanıtmıştı. Performans ve verimlilik konusunda süper gelişmelere sahip işlemci, ışın izleme takviyeli Adreno 740 grafik ünitesinden gücünü alıyor. Lakin görünüşe nazaran Adreno 740’ın ışın izleme takviyesi, rakiplerinin gerisinde kalmış olabilir.

Xclipse 920 grafik ünitesi test edilemiyordu

Geçtiğimiz yıllarda Exynos işlemcileri için AMD ile anlaşan Samsung, geçtiğimiz Yıl tanıttığı Exynos 2200 çip setinde donanım tabanlı ışın izlemeye takviye vermişti. Exynos 2200’ün Xclipse 920 grafik ünitesi kâğıt üzerinde Fazla kuvvetli olsa da ışın izlemenin birçok uygulama tarafından desteklenmemesi ve işlemcinin ısınma sıkıntıları Exynos 2200’ü Geri plana atmıştı. Fakat yeni bir benchmark uygulaması, Xclipse 920 grafik birminin gücünü gözler önüne seriyor. 

Android 12, Vulkan 1.1, ETC 2 sıkıştırma, 3GB RAM ve ışın izleme dayanağı gerektiren yeni benchmark uygulaması Vitro, birinci Kez Android platformunda donanım takviyeli ışın izleme performansını test etmeyi Mümkün kılıyor. Android Authority tarafından yapılan testler, ışın izleme takviyeli Galaxy S22 Ultra ve Redmagic 8 Pro’yu kıyaslıyor.

Snapdragon 8 Gen 2, Exynos 2200’ün gerisinde kaldı

Vitro’nun 1080p testlerinde Exynos 2200’den Sıkıntı Meydan Galaxy S22 Ultra, Snapdragon 8 Gen 2’den Sıkıntı Meydan Redmagic 8 Pro’nun önüne geçti. S22 Ultra, ortalama 21.6 fps bedelini yakalarken Redmagic sadece 17.6 fps bedelini yakalayabildi. Lakin S22 Ultra’nın 30.3’lük en yüksek fps kıymeti, Redmagic’in 42.0’lık fps bedeline rakip olamadı. En düşük fps bedellerinde ise Redmagic, Tekrar Galaxy S22 Ultra’nın gerisinde kaldı.

Daha sonra Android Authority, aygıtların termal performansını Denetim etmek için testleri 20 Defa art arda çalıştırdı. Galaxy S22 Ultra, birinci 17 testte liderliğini korusa da daha sonra aygıtın sıcaklığını düşürmek için performans düşüşü gösterdi ve Redmagic’in gerisinde kaldı. Lakin grubun yorumlarına nazaran test sekansı sırasında yansımalar azalınca Redmagic’in performansı Galaxy S22 Ultra’nın önüne geçti.

Görünüşe nazaran Samsung’un Xclipse 920 grafik ünitesi, nitekim de teknik olarak sahiden başarılı bir yapıt. Lakin Snapdragon 8 Gen 2’nin epey yeni olduğunu ve performansın sistem güncellemeleri ile değişebileceğini hatırlamakta fayda var. Bakalım Snapdragon 8 Gen 2, ışın izleme dayanaklı Android oyunlarında nasıl bir performans sergileyecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir