Apple’ın planları belli oldu: iPhone’ların yarısı Hindistan’da üretilecek

Genel Oca 17, 2023 Yorum Yok
Dünyanın en Aka iPhone fabrikası olarak isimlendirilen Foxconn Zhengzhou tesisinde yaşanan sıkıntılar, Apple’ın Çin dışı üretim planlarına Hız kazandırmış durumda. Hatırlamak gerekirse Çin’in uyguladığı sıkı karantina siyasetleri, iPhone 14 modellerinde Aka aksaklıklara neden oldu. Artık Apple, Hindistan ve Vietnam’ın üretimdeki tartısını artırmayı planlıyor.

iPhone’ların yarısı Hindistan’da üretilecek

Günümüzde Hindistan, global iPhone üretiminin sadece yüzde 5’inden sorumlu. Lakin Eylül ayında paylaşılan raporlar, 2025 yılına kadar bu seviyenin yüzde 25’e ulaşacağını söylüyordu. Bugün China Morning Post ise, 2027 yılına kadar üretilen her iPhone modelinden birinin Hindistan’dan geleceğini bildirdi. Bu durum bizlere yüzde 50’lik bir düzeye çıkılacağını gösteriyor. 

Buna ek olarak haber kaynağı, Apple’ın Çin tedarikçilerinden verilen iPhone bileşen siparişlerini azalttığını ve bunun da kazanç kestirimleri ve stok fiyatlarını olumsuz istikamette etkilediğini söylüyor. Görünüşe nazaran Cuppertino devi, üretimi genişletme planlarına Hız vermeye başladı. Zira paylaşılan nihayet datalar, Nisan’dan Aralık ayına kadar Hindistan’da 2,5 milyar dolardan Çok iPhone ihraç edildiğini ortaya çıkardı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir