Qualcomm, otomotiv alanında önemli bir satın alım gerçekleştiriyor

Anakart Driverları, Donanım May 08, 2023 Yorum Yok
ABD’li çip dizayncısı Qualcomm, otomotiv işini derinleştirmeye çalışıyor. Firma tarafından kısa mühlet Evvel yapılan açıklamada, araç kazalarını önlemeyi amaçlayan teknolojide kullanılan çipler üreten İsrailli Autotalks’u satın alacağını duyurdu. Satın alım gerçekleşirse Qualcomm, otonom araç teknolojilerinde elini daha da güçlendirmiş olacak.

Qualcomm’dan Kıymetli satın alım hamlesi

Elektrikli araçların ve arabalardaki otonom özelliklerin artmasıyla birlikte, araba üreticileri tarafından kullanılan çiplerin sayısı artıyor ve bu da otomotiv pazarını çip üreticileri için Değerli bir büyüme alanı haline getiriyor. Autotalks, yol güvenliğini artırmak gayesiyle beşerli ve şoförsüz araçlar için araçtan her şeye (Vehicle-to-everything – V2X) bağlantı teknolojisinde kullanılan özel çiplerin üretimini gerçekleştiriyor.

Qualcomm Technologies Otomotiv Kıdemli reis Yardımcısı Nakul Duggal yaptığı açıklamada, “2017’den bu yana V2X araştırma, geliştirme ve dağıtımına yatırım yapıyoruz ve otomotiv pazarı olgunlaştıkça, gelişmiş şoför güvenliği ve akıllı ulaşım sistemleri için Müstakil bir V2X Emniyet mimarisine gereksinim duyulacağına inanıyoruz” dedi.

Qualcomm geçen Yıl otomotiv işindeki hacmin 10 milyar dolardan Çok artarak 30 milyar dolara yükseldiğini söylemişti. Şirket bu sıçramayı araba üreticileri ve tedarikçileri tarafından kullanılan Snapdragon Digital Chassis eserine bağlıyor. Snapdragon Digital Chassis, dayanaklı ve otonom sürüş teknolojisinin yanı Dizi araç içi bilgi-eğlence ve bulut teması da sağlayabiliyor. Yapılan açıklamada Autotalks’un çözümlerinin de Snapdragon Digital Chassis portföyüne dahil edileceği söylendi. Şimdilik satın alımın finansal tarafın hakkında ise bir bilgi verilmedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir