Qualcomm gaza bastı: ARM çekirdeklerine veda edebilir

Genel Mar 28, 2023 Yorum Yok
Bilindiği üzere günümüzde MediaTek ve Qualcomm iç olmak üzere taşınabilir yonga üreticileri, Arm tarafından hazırlanan çekirdek dizaynları ile karşımıza çıkıyor. Fakat kısa müddet Evvel Apple mühendislerinden oluşan Nuvia‘yı satın Meydan Qualcomm, bu alanda işleri değiştirebilir. Bugün TSMC’nin N3E süreç düğümü kullanılarak üretilmesi beklenen Snapdragon 8 Gen 4 hakkında Değerli detaylar paylaşıldı.

Qualcomm, ARM çekirdeklerine veda edebilir

Hatırlayacak olursak yakın vakitli sızıntılar, Snapdragon 8 Gen 3 platformuna ışık tuttu. TSMC’nin 4nm süreç teknolojisi ile üretilecek yeni işlemcinin 3.70GHz saat suratında çalışan yüksek performanslı bir X-4 çekirdeği, dört performans çekirdeği ve üç verimlilik çekirdeği içermesi bekleniyor. Lakin görünüşe nazaran yonga devi, Snapdragon 8 Gen 4 itibariyle Kıymetli bir değişikliğe adım atacak.

Bildirilenlere nazaran Snapdragon 8 Gen 4, Arm yerine Qualcomm’un kendi Oryon çekirdeklerini içerecek. Böylelikle Snapdragon 8 Gen 3 kıyasla yüzde 40’a kadar daha yüksek çoklu çekirdek performansı ile karşılaşabiliriz.

Paylaşılan ayrıntılara nazaran Snapdragon 8 Gen 4, iki Nuvia Phoenix (veya Oryon) performans çekirdeği ve altı Nuvia Phoenix (veya Oryon) M’ verimlilik çekirdeği içeren bir konfigürasyona sahip olacak. Hasebiyle yeni yonga setinin Geekbench 5 platformunda 9000’in üzerinde çoklu çekirdek skoruna ulaşacağı iddia ediliyor. Bu skorun Apple M2’den yüzde 40 daha yüksek olduğunu hatırlatalım.

Ayrıca M2’nin Snapdragon 8 Gen 4’ün bilakis gelecekte rastgele bir iPhone modelinde kullanılması beklenmiyor. Bu nedenle akıllı telefon pazarında Apple’a karşı kuvvetli bir rakibin yolda olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir