Qualcomm açıkladı: Apple kendi modemini ne zaman yapacak?

Genel Şub 28, 2023 Yorum Yok
Qualcomm işvereni Cristiano Amon, MWC 2023 konferasında Apple’ın uzun müddettir konuşulan 5G çipinin gelecek Yıl hazır olabileceğini söyledi. Ayrıyeten Apple’ın kendilerine muhtaçlık duymaları halinde her Vakit Amade olduklarını da kelamlarına ekledi.

iPhone 16 serisinde olabilir

Şu anda bütün iPhone 14 serisi iç Apple aygıtlarında Qualcomm’un 5G modemi bulunuyor. Apple’ın kendi 5G çipini tasarladığı uzun müddettir konuşuluyor. Bloomberg’den Mark Gurman, geçen ay Apple’ın kendi çipini başlangıçta yeni bir eserde (muhtemelen iPhone Pro’da) kullanmayı planladığını, yaklaşık üç Yıl sonra da Qualcomm’un modemlerini kullanmayı yavaş yavaş bırakacağını söylemişti. Amon’un açıklamasına nazaran, Apple’ın 5G çipi en erken iPhone 16 modellerinde olacak.

iPhone 15, Qualcomm modemi kullanacak

Apple’ın çipinin Qualcomm’un modemlerine kıyasla nasıl performans göstereceği meçhul lakin Apple’ın üretim maliyetlerini azaltacağı kesin. Bu ortada, 2023 iPhone 15 serisinin Qualcomm Snapdragon X70 modemi kullanması bekleniyor.

Kuo’ya nazaran, Apple 5G çipi iPhone 16 modellerine yetişmeyebilir. Her şey, Apple’ın MMWAVE ve uydu irtibatı ile ilgili teknik zorlukları giderip gideremeyeceğine bağlı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir