Pilotların sonu: Yapay zekâ savaş pilotu gerçek bir it dalaşında insanı yendi

Genel Mar 06, 2023 Yorum Yok
Hava muharebeleri eninde sonunda Yapay zekâ destekli sistemlerin birbirleriyle uğraşına dönüşecek ya da en azından bir Küme araştırmacının öngörüsü bu tarafta. The South China Morning Post’ta yayınlanan yeni bir haberde, Yapay zekâ Cenk pilotunun gerçek bir it dalaşında insanı yendiği belirtildi.

Yapay zekâ, gerçek bir it dalaşında insanı yeni

Çin’in Sichuan kentinde Çin ordusuna ilişkin olan Aerodinamik Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nden Profesör Huang Juntao tarafından yürütülen ve sonuçları hakemli bir mecmuada yayınlanan çalışma, Yapay zekâ dayanaklı sistemlerin gerçek hayattaki bir it dalaşı durumundaki yeteneklerini araştırıyor.

Araştırmada, Yapay zeka sistemi insan Cenk pilotlarına karşı yarıştı ve karşılaştığı her insan Cenk pilotunu yenerek mücadeleleri yalnızca 90 saniyede kazandı. Araştırmacılar, Yapay zekânın üstün hesaplama gücü sayesinde savaşın gelişimini Daimi olarak evvelden kestirim ettiğini ve rakiplerine karşı bu sayede bariz bir avantaj elde ettiğini belirtiyor. Çalışmaya katılan araştırmacılar, Yapay zekanın hava muharebesinde insanların yerini alacağını ve bunun ufukta olduğunu belirtiyor.

Yapay zeka, insanların zafiyetlerine sahip değil

Rapora nazaran, testlerde iki insansız hava aracı yakın menzilli bir it dalaşı senaryosunda yer aldı. Uçaklardan biri yerdeki bir insan tarafından uzaktan Denetim edilirken, Öteki bir Yapay zekâ pilotu tarafından Denetim edildi. Çalışmanın ardındaki araştırmacılara nazaran, Yapay zekâ pilotu reaksiyon suratı açısından insan pilotlardan büsbütün daha güzel performans gösterdi.

Araştırmacılar Yapay zeka takviyeli Cenk uçaklarının ve pilotlarının Fazla da uzun olmayan bir gelecekte gökyüzünün hakimi olacağının altını çiziyor. Çünkü Yapay zekanın, bir beşerde olan zafiyetlere sahip olmadığı (G kuvvet, oksijen, vefat korkusu vb.) belirtiliyor. Dahası, Yapay zeka değişken şartlara da insanlardan daha süratli reaksiyon verebilir ve en gerçek kararı alabilir. ek olarak yapılan araştırma, kimi eksikliklerin olduğunu da kabul ediyor. İnsansız hava aracı ile it dalaşı yapmakla F-16 yahut yeni jenerasyon uçaklarla it dalaşı yapmak Fazla farklı. 

Elbette bu alanda Çin yalnız değil. ABD ordusu da bir mühlet Evvel Yapay zeka pilotunun kokpitte oturduğu gerçek bir F-16 savaş uçağı üzerinde harp tatbikatları da iç olmak üzere Fazla sayıda test misyonu yürüttüğünü açıklamıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir