Pentagon: Çin casus balonu ABD’nin üzerinde uçuyor

Genel Şub 03, 2023 Yorum Yok
ABD ve Çin ilişkileri giderek geriliyor. ABD’li yetkililer birkaç gündür hava alanlarında Çin’in gözetleme balonunun uçtuğunu tespit etti. Pentagon ise bu gözetleme balonunun izlendiğini fakat yerdeki insanlara ziyan Eda riski olduğundan düşürmeyeceklerini açıkladı.

Üst seviye bir savunma yetkilisi Pentagon muhabirlerine, ABD’nin bunun bir Çin yüksek irtifa balonu olduğuna “çok güvendiğini” ve bilgi toplamak için hassas bölgelerin üzerinden uçtuğunu söyledi. Balonun görüldüğü yerlerden biri, ülkenin Malmstrom Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki üç nükleer roket silosu alanından birine konut sahipliği yapan Montana’ydı.

ABD’li yetkililer, Cenk uçaklarının seferber edildiğini fakat askeri başkanların, enkazın bir Emniyet tehdidi oluşturabileceği dehşetiyle reis Joe Biden’a balonu vurmamasını tavsiye ettiğini, Biden’ın da bu tavsiyeyi kabul ettiğini söylediler. Öte yandan savunma yetkilileri F-22‘ler iç hava araçlarının hazırda beklediğini iletti.

Çin’in en Aka Saha okuması

Bahis birinci olarak CIA Yöneticisi William Burns’ün bir aktiflikte konuştuğu sırada gündeme geldi. Konuşmada bu casus balonun Çin’in şu anda ABD’ye karşı en Aka Saha okuması olduğu söylendi. Öte yandan ABD’li yetkililer gözetleme balonunun takip edildiğini, şu anda ticari hava trafiğinin Fazla üzerinde bir irtifada seyahat ettiğini ve yerdeki beşerler yahut yapılar için fizikî bir tehdit oluşturmadığını aktarıyor.

Bu tür casus balonlar genel olarak 80.000 ila 120.000 fit yükseklikte çalışıyor. Bu yükseklik ticari hava trafiğinin uçtuğu yerin epey üzerinde yer alıyor. Gelişmiş Cenk uçakları bile genel olarak 65.000 fitin üzerine Fazla Çok çıkamıyor Lakin Lockheed U-2 üzere casus uçaklar 80.000 fit yahut daha üstlere erişebiliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir