Apple son 4 yıldır ilk kez gelir kaybetti

Genel Şub 03, 2023 Yorum Yok
bütün kesimleri derinden etkileyen küresel ekonomik kriz yavaş yavaş Apple’ı da sarsmaya başladı. Geçen yılın nihayet çeyreğinde firma uzun bir ortadan sonra birinci Defa gelirlerinde düşüş yaşadı.

Apple kan kaybediyor

Yapılan açıklamaya nazaran geçen yılın nihayet çeyreğinde elde edilen gelir 117.2 milyar dolar olarak gerçekleşti ve Yıl bazında yüzde 5 düşüş yaşadı. Firma en nihayet 2019 yılında gelirlerinde düşüş yaşamıştı.

Aktif Aygıt sayısı 2 milyarı geride bırakan Apple Aygıt satışları hakkında bilgi vermedi. Yalnızca Servisler kısmının 20.8 milyar dolar ile rekor gelir elde ettiği Anlatım edilmiş. Apple Music, Apple TV+, Apple Arcade üzere hizmetler yüksek gelir getirmeye devam ediyor. Toplamda 34 milyar dolar para birikimi oluşturan Apple bunun 25 milyar dolarını temettü olarak yatırımcılara dağıttı.

Geçen yılın nihayet çeyreğinde Çin’de yaşanan pandemi kısıtlamalarının üretime direkt tesir ettiği anlaşılıyor. Bu yılın birinci çeyreğinde kısıtlamalar esnedi lakin bu Defa de hastalanan emekçilerin eksikliği problem yarattı. Yani satışlar beklentilerin altında kalabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir