Ozon tabakasının iyileşmesi için yasaklanan kimyasallar geri döndü

Genel Nis 04, 2023 Yorum Yok
Nature Geoscience mecmuasında yayınlanan bir araştırmaya nazaran, ozon tabakasının delinmesinden Mesul olan kimyasalları hala korku verici bir formda atmosferde birikiyor. Bu kimyasallar iklimlendirme ve soğutmada (klima ve buzdolaplarında) yaygın olarak kullanılıyordu fakat 2010 yılında büsbütün yasaklanmışlardı.

2010 yılına kadar global olarak basamaklı olarak kullanımdan kaldırılması gereken kloroflorokarbon (CFC) gazları, o vakitten beri farklı konsantrasyonlarla bir biçimde kullanılmaya devam etti ve 2020 yılında rekor düzeye ulaştı. Yeni araştırma, cürümlünün ozon katmanını incelten unsurların yerini alması amaçlanan alternatif soğutucu akışkanlar olabileceğini öne sürüyor.

Ozon katmanına ziyan veren yeni gazlar bulundu

Ozon katmanı, nihayet birkaç on yılda dikkate değer bir düzgünleşme sağlamayı başardı. Bununla birlikte, emisyonlar artmaya devam ederse, bu ilerlemenin yavaşlaması ve iklim değişikliğinin şiddetlenmesi bekleniyor. İsviçre Gereç Bilimi ve Teknolojisi Federal Laboratuarları Empa’da bir araştırmacı olan Stefan Reimann, 30 Mart’ta düzenlediği basın brifinginde, “Bu birkaç gazın oluşturduğu emisyonlar, İsviçre’deki bütün sera gazlarının emisyonlarıyla birebir seviyede” dedi.

Reimann ve meslektaşları, beş farklı kloroflorokarbon yahut CFC çeşidinin artan emisyonlarını tespit ettiler. Soğutucu akışkanlarda yaygın olarak kullanılmalarının yanı sıra, CFC’ler aerosol spreylerde, köpük ambalajlarda ve yalıtımda da kullanıldıkları ortaya çıkartıldı. Birçok farklı cinste CFC olsa da bunların hepsinin Montreal Protokolü kapsamında 2010 yılına kadar dünya çapında evreli olarak kaldırılması gerekiyordu. Araştırmacılar, ozon tabakasının 2066 civarında eski haline gelmesini bekliyor. Eğer ozon iyileşmezse Cilt kanseri ve katarakt hastalıklarında artış devam edebilir.

Yapılan bu araştırmada 2010’dan beri daha yaygın hale gelen beş CFC’den (CFC-113a, CFC-114a ve CFC-115) üçünün klima, buzdolapları ve yangın söndürücülerde kullanıldığını tespit etti. Bu CFC’ler Montreal Protokolü’ndeki bir boşluktan yararlanılarak üretiliyor ve hidroflorokarbon (HFC) olarak isimlendiriliyor. HFC’ler tıpkı CFC’ler üzere karbondioksitten Çehre ila binlerce kat daha güçlü olan “süper” sera gazları olarak biliniyor. Olağan kaidelerde HFC’lerin 2047’ye kadar yüzde 85 oranında azalması bekleniyor lakin daha şimdi bu gazların nerelerde oluştuğu bile tespit edilmiş değil. ilim insanları Montreal Protokolüne sadık kalınması ve müşahedelerin kapsamının genişletilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir