OpenCore, eski Mac’lere macOS Ventura yüklemenize izin veriyor

Genel Oca 25, 2023 Yorum Yok
Kullanıcıların en yeni macOS sürümünü Apple’ın dayanağı kestiği Mac’lere yüklemelerine İmkan tanıyan OpenCore, beta sürecinden çıktı ve artık denemek isteyen bütün kullanıcılar için indirilebilir.

OpenCore Legacy Patcher (OCLP), Apple’ın resmî takviyesi olmadan eski Mac’lerin macOS Big Sur, Monterey, Ventura’yı çalıştırmasını sağlayan bir araç. Araç, Windows PC’lerde macOS çalıştırmak için uygun bilinen bir metot olan Hackintosh için kullanılan birebir OpenCore önyükleyicisine dayanıyor.

macOS Ventura’nın birinci beta sürümünün yayınlanmasının birkaç ay sonra aracın geliştiricileri, programın çalıştığına dair paylaşımlarda bulundular. Geliştiricilere nazaran Apple, eski şoförlerin birçoklarını macOS 13’ten kaldırdı. Bunun nedeni; bu sürümün artık 7. kuşaktan daha eski Intel işlemcili Mac’leri desteklememesi. Bu kısıtlamalara karşın, programın nihayet sürümü Apple tarafından takviyesi kesilen modellere muvaffakiyetle hayat veriyor.

OpenCore ile macOS Ventura yüklenebilen modeller şu formda:

  • 2008 – 2016 MacBook
  • 2009 – 2017 MacBook Air
  • 2008 – 2016 MacBook Pro
  • 2009 – 2017 Mac mini
  • 2007 – 2017 iMac
  • 2008 – 2013 Mac Pro

Programın hâlâ geliştirilme evresinde olduğunu ve Apple’ın onay vermediği değişiklikler yaptığını belirtmek gerek. Mac’i Amel bilgisayarı kullananlar için İdeal bir tahlil değil. Program hakkında ayrıntılı bilgiye GitHub sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir