OnePlus 9 ve OnePlus 9 Pro kullanıcıları için stabil Android 13 güncellemesi: İşte yenilikler!

Genel Kas 11, 2022 Yorum Yok
OnePlus 9 ve OnePlus 9 Pro ikilisi artık yeni Android 13 güncellemesi ile daha fonksiyonel özelliklere haiz olacak. Öncelikle Android’in beta sürümlerini test eden bireylere dağıtılacak olan bu güncelleme kademeli olarak diğer kullanıcılara da iletilecek.

 

OnePlus 9 ve OnePlus 9 Pro ve Android 13 güncellemesi

İlk olarak şimal Amerika’da, Avrupa’da ve Hindistan’da dağıtılmaya başlanan yeni sürümün evrak ismi yayımlandığı yere nazaran değişiyor: NE2215_11.F.16 (Kuzey Amerika), LE2113_11.F.16 (Avrupa) ve LE2111_11.F.16 (Hindistan).

Bu belge isimleri OnePlus 9 için geçerli. OnePlus 9 Pro için yayımlanan Android 13 yazılımının evrak isimleri ise şu biçimde: LE2125_11.F.16 (Kuzey Amerika), LE2123_11.F.16 (Avrupa) ve LE2121_11.F.16 (Hindistan).

Yeni bir arayüz tasarımı, gelişmiş verimli performans, meselesiz Uzaklık irtibat, şahsileştirilmiş ayarlar, gelişmiş Emniyet tedbirleri ve kapalılığın korunması üzere kullanıcıları ilgilendiren parolalarla yola çıkan Android 13’ün bu modellere nasıl bir katkı sağlayacağı aşağıda mevcut.

Deniz mavisi tasarımı

Gözlerin yorulmasını engellemek hedefiyle eklendi. Animasyonlar doğal ve canlı bir Görünüm eşliğinde yansıtılacak.

Gölge efekti

Güneş ve ayın istikametini gösteren gölge efekti ile gölgeyi yansıtan bir saat eklendi.

Farklı saat dilimleri

Aynı anda farklı saat dilimlerini gösteren bir saat anne ekrana eklendi.

Quantum Animation Engine 4.0

Karmaşık hareketleri tanıyan ve bu hareketlere nazaran etkileşimler sağlayan yeni bir davranış tanıma özelliği eklendi.

Yeni görsel deneyim

Arayüz katmanları daha net ve daha şık bir görsel tecrübe için yine tasarlandı.

Doğal ve sezgisel görünüm

Animasyonların daha doğal ve daha sezgisel görünmelerini sağlamak için onlara gerçek hayattaki fizikî hareketler entegre edildi.

Bilgi araçları

Bilgiyi ileten ilgili araçlar bilgiye daha kolay ve daha süratli bir formda erişilmesi için tekrar dizayn edildi.

Yazı tipleri

Yazı tiplerinin daha kolay bir formda okunması için yeni düzenlemeler yapıldı.

Simgeler

Simgelerin daha kolay bir formda algılanabilmesi için renk şeması üzerinde çalışıldı. Çizimlerin içeriği zenginleştirildi.

Verimlilik ve işlevsellik

Toplantılara katılmak ve toplantılarda not almak için Toplantı Asistanı isimli yeni bir uygulama mevcut. Toplantı srasında gelen bildirimlerin dikkatinizi dağıtmaması için ilgili engelleme seçeneğini kullanabilirsiniz.

Ana ekrandaki klasörlerin boyutunu büyütebilirsiniz. Artık Biricik bir dokunuş ile boyutu büyütülmüş olan bir klasördeki bir uygulamayı açabilir ve bir kaydırma hareketiyle o klasördeki sayfalar ortasında gezebilirsiniz.

Müzik dinleme, araç çağırma ve Yemek teslimatı süreçleri için kullanılan uygulamalarda Her Vakit Aleni Ekran (Always-On-Display) özelliği kullanılabiliyor. Medya söylemseme denetimi (media playback control) eklendi. Ekran imgesi üzerinde bir süreç yapmak için artık daha Çok düzeltme ve işaretleme aracı mevcut.

Ana ekrana araçlar eklemek artık daha kolay ve bu araçlar hakkında görüntülenebilen bilgi tiplerini siz seçebiliyorsunuz. Yeni araç çubuğu sayesinde ise uygulamaları bir pencere içerisine yerleştirebiliyor ve onları tıpkı anda yönetebiliyorsunuz.

Bundan bu türlü not alırken grafiklerin üzerinde çizimler yapabilirsiniz. Shelf uygulamasına anne ekrandayken aşağı kaydırma süreci ile ulaşabilirsiniz.

Ara Bağlantı

Cihazlar ortasındaki belgelerin transfer suratı artırıldı ve daha Çok evrak formatı desteklenmeye başladı. Screencast uygulaması içeriği otomatik olarak amaç ekrana uyarlıyor. Kablosuz kulaklık kontağının performansı güzelleştirildi.

Kişiselleştirme

Always-On-Display özelliği Bitmoji‘nin (sanal karakter) geliştirilmesi sayesinde artık daha Çok animasyonda kullanılıyor.

Porte Silüeti özelliğinin geliştirilmesi sayesinde daha Çok çizim aracı ve daha Çok renk kullanılabiliyor. Bu çizimler Always-On-Display ile uyumlu bir biçimde yansıtılabiliyor.

Güvenlik ve gizlilik

Herhangi bir konuşmayı içeren bir ekran imgesi otomatik bir biçimde sistem tarafından bulanıklaştırılabiliyor. Bu sistem profil fotoğrafları ile isimleri anında tanıyabiliyor.

Pano bilgileri artık nizamlı bir biçimde temizleniyor. Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) Özel evrakların güvenliği için Tüm evrakları şifrelemek için kullanılıyor.

Sağlık

Çocuklar için yeni bir mod mevcut. Bu mod eşliğinde açılan bir tarayıcı uygulaması çocukların kullanabileceği halde yine dizayn ediliyor ve kullanıma Amade hâle getiriliyor. Ayrıyeten çocukların gözlerini korumak için de ekranda dikkat dağıtmayan ve gözleri yormayan ögeler yer alıyor.

Performans İyileştirmesi

Telefonun suratını, stabillik durumunu, pil ömrünü ve uygulama tecrübesini güzelleştirmek için Dynamic Computing Engine (Dinamik Bilgi Süreç Motoru) isimli bir düzenek eklendi.

Kare suratını (FPS) stabilize etmek ve performans ile Güç tüketimini dengelemek için devreye HyperBoost GPA 4.0 sokuldu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir