On gündür bu ürkütücü video tartışılıyor: Bu koyunlar neden dönüyor?

Genel Oca 09, 2023 Yorum Yok
Çin’in kuzeyindeki dahil Moğolistan Özerk Bölgesi‘nde bir çiftçi hayvanlarında alışılmadık bir davranışa Şahit oldu: Bir Küme koyun daireler çizerek yürümeye başladı ve 12 gün boyunca durmadı. Koyunların hala döndükleri belirtiliyor.

Koyun olmak, kalabalığı körü körüne takip etmek olarak açıklansa da bir koyun hakikaten de Tüm bir sürüyü günlerce durmaksızın bir çemberin içinde takip eder mi? Bu, internetin yaklaşık bir haftadır üzerinde kafa yorduğu ve çözmenin beklediğinizden daha güç olduğu bir gizem.

Karıncaların mevt sarmalına benziyor

16 Kasım’da Çin devleti tarafından yönetilen People’s Daily adlı bir haber kaynağı, Twitter’da Çin’in dahil Moğolistan Özerk Bölgesi’nde düzinelerce koyunun dar, neredeyse mükemmel eşmerkezli daireler çizerek dolaştığı ürkütücü bir görüntü paylaştı. Video yayınlandığında, sürü 10 günden fazla bir müddettir bu formu takip ediyordu ve bu durum çiftlik sahiplerini korkutuyordu.

İnternetteki kimi şahıslar koyunların karıncaların kimi yaptığı üzere bir ölüm sarmalına girdiğini öne sürdü. Başkaları ise bu geviş getiren hayvanların çemberleme hastalığından muzdarip olduğunu öne sürdüler. Bu hastalığa, hayvanın beyninin bir tarafını enfekte edebilen ve etkilenen tarafa gerçek bir eğilime neden olan toprak bakterileri neden olmakta. Lakin ekseriyetle, bir çemberleme hastalığı salgınında koyunların sadece yüzde birkaçı etkilenir ve kendi çemberleme modellerini takip ederek birkaç gün sonra ölme eğilimindedirler.

Koyunların hâlâ döndüğü bildirildi

Medya kuruluşları hayvanların bunu 12 gün boyunca aralıksız yaptığını bildirirken, koyunların bu mühlet zarfında nasıl yedikleri, içtikleri veya rahatladıklarıyla ilgili rastgele bir detaya yer verilmedi. Bilindiği kadarıyla bu duruma hala devam ediyorlar.

Avustralya’nın Armidale kentindeki New England Üniversitesi’nde hayvancılık uzmanı olan Emma Doyle, Avustralya Yayın Kurumu’ndan (ABC) Nick Kilvert’e verdiği demeçte, “Olaya bakar bakmaz, koyunların bu türlü davrandığını hiç görmediğimi düşündüm. Biraz tehlikeli görünüyor. İçeri girmelerini engellemek için ortaya bir şey koymuşlar üzere görünüyor.” dedi.

Fakat Vakit zaman diğer yayın organları tarafından paylaşılan koyun imajlarında, çemberin ortasında donmuş üzere duran koyunlar olduğu görülüyor.

Zoochosis sendromu olabilir

İngiltere’deki Hartpury Üniversitesi’nde Ziraat bilimci olan Matt Bell, bu gizemin bir aldatmaca olduğunu düşünmüyor. Newsweek’ten Robyn White’a verdiği demeçte, koyunların uzun mühlet bir ağılda kapalı kaldıktan sonra, Hayal kırıklığına uğrayabileceklerini ve bir daire içinde volta atmaya başlayabileceklerini söyledi.

Bu, esaret altında tutulan yabanî hayvanlarda, Özellikle de Aka kedilerde görülen yaygın bir semptom. Zoochosis olarak bilinir ve rastgele bir maksada hizmet etmiyor üzere görünen tekrarlayan davranışlara yol açabilir. Bir hayvan bu biçimde davranmaya başladığında, Tuhaf bir bulaşıcı hastalık üzere yayılabilir.

Bell, “Sonra öbür koyunlar da sürü hayvanı oldukları için onlara katılır ve bağ kurar ya da arkadaşlarına katılırlar.” diye açıklıyor.

Gizem devam ediyor

UK Metro’ya nazaran, dahil Moğolistan’daki koyunların sahibi günler geçtikçe halkaya daha Çok koyunun katıldığını ayrım etti. Bu da Bell’in açıklamasını destekliyor. Haberlere nazaran, tıpkı arazideki başka hiçbir koyun sürüsü bu formda davranmıyordu. Yalnızca bu Küme vardı.

İç Moğolistan’da daire çizen sürünün neden bu türlü davrandığını ortaya koyan Kesin bir açıklama ise şimdi gelmiş değil.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir