ODTÜ deprem sonrası tsunami ön raporunu açıkladı

Genel Şub 27, 2023 Yorum Yok
Kahramanmaraş merkezli olarak 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki zelzele Çeşitli vilayetlerde dalga uzunluklarının yükselmesine neden oldu. zelzele sonrası tsunami tesiri hakkında bir araştırma yapıldı. ODTÜ öncülüğünde Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve zelzele Araştırma Enstitüsü, Atina Akademisi ve Güney Kaliforniya Üniversitesi takviyeleriyle hazırlanan deprem sonrası tsunami ön raporunun sonuçları açıklandı.

Rapora nazaran 7,7 büyüklüğündeki birinci zelzele Türlü bölgelerde Ufak genlikli tsunami olayına neden oldu. Hatay’ın Arsuz ilçesi kıyısında zelzelenin akabinde 25’inci dakikada birinci dalga görüldü. Zelzeleden sonraki 33’üncü dakikada ise 14 santimetre ile en yüksek dalga gözlemlendi. Mersin’in Erdemli istasyonunda 48’inci dakikada 14 santimetre ile en yüksek dalga ölçüldü. KKTC’nin Gazimağusa istasyonunda 65’inci dakikada 17 santimetrelik en yüksek dalga ölçülürken, Girne istasyonunda 48’inci dakikada 10 santimetrelik en yüksek dalga ölçüldü.

Raporda, “6 Şubat 2023 sarsıntısı sebebiyle şark Akdeniz’de oluşan Ufak ölçekli tsunami olayının bilimsel olarak araştırılması ve oluşma sisteminin saptanması, bölgede gelecekte oluşabilecek mümkün tsunami olaylarının oluşma düzeneklerini evvelden anlamak ve hazırlıklı olmak için değerlidir. Bu Hadise hem karada merkez üssü olan doğrultu atımlı fay kırılması sonrası oluşan tsunami sebebiyle araştırılması gereken hem de bölgedeki erken İkaz sisteminin verimli çalışmasının test edilmesine İmkan sağlayan bir Hadise olmuştur.” sözleri yer aldı.

Yapılan çalışmalar deniz tabanında meydana istikbal zelzelelerin nasıl dalgalar yaratacağı, nasıl yayılacağı ve dalgaların ne kadar müddette kıyıya ulaşacağı konusunda fikirler verecek. Deniz içerisinde hangi bölgelerde faylar bulunduğu tespit edilemiyor. Dalgaların hareketleri, deniz tabanındaki hareketler ve mümkün tsunaminin tesirleri hakkında ipuçları verecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir