İstihbarat raporu sızdı! Covid-19’un arkasında Çin olabilir

Genel Şub 27, 2023 Yorum Yok
ABD Güç Bakanlığı, evvelki istihbarat raporlarında salgının nasıl başladığı konusunda kararsız olduğunu belirtmişti. Fakat Wall Street Journal’ın bildirdiğine nazaran, ABD Güç Bakanlığı artık Covid-19 salgınının Aka olasılıkla Çin’e ilişkin bir hükümet laboratuvarından sızdığını pahalandırıyor.

Covid-19’un nedeni bir laboratuvar sızıntısı olabilir

Bu kıymetlendirme, yakın vakitte Beyaz Saray ve seçilmiş Kongre üyeleriyle paylaşılan gizli bir istihbarat raporunda açığa çıktı. Görünüşe nazaran teşkilatın Covid-19’un nedeni konusundaki fikri değişmişe benziyor. Raporda değişen görüşün nedeni, “yeni istihbarat, akademik literatür üzerinde daha Çok çalışma ve hükümet dışındaki uzmanlarla istişare” çalışmaları olarak Anlatım edilmiş.

Enerji Bakanlığı, salgının bir laboratuvar sızıntısı sonucunda ortaya çıktığını söyleyen ikinci ABD istihbarat kurumu oldu. Bu tezde bulunan birinci Kuruluş ise FBI olmuştu. İstihbarat Yöneticisi Avril Haines ve CIA Yöneticisi William Burns’ün de bulunduğu üst seviye istihbarat yetkilileri, bir laboratuvar sızıntısının besbelli bir mümkünlük olarak masada bulunduğunu belirtiyor. Lakin bunun laboratuvar sızıntısının bir sav olduğunun altını da çizelim.

Öte yandan Covid-19 salgının nasıl başladığı konusu hala bir muamma ve mutlaklığa kavuşturulamamış bir durum. ilim topluluğunun geneli, virüsü taşıyan bir hayvan aracılığıyla insanlara bulaştığını düşünüyor. ABD Ulusal Emniyet Danışmanı Jake Sullivan ise istihbarat topluluğunda bu hususta değişik görüşler olduğunu, fakat emin olacak kadar kâfi bilgi bulunmadığını belirtti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir