Nvidia, RTX 4090 16 pin adaptör fiyaskosuna yanıt verdi: “Raporları incelemeye devam ediyoruz”

Anakart Driverları, Donanım Kas 14, 2022 Yorum Yok
Nvidia, GeForce RTX 4090‘daki 16 pinli adaptör erimeleriyle ilgili olarak KitGuru’ya bir açıklamada bulundu. Ne yazık ki, herkesin umduğu İzah bu değil. Yonga üreticisi, hala 16 pinli Sıkıntı adaptörü arızalarını araştırdığını ve paylaşacak yeni bilgilerin olmadığını bildirdi.

İlk GeForce RTX 4090 olaylarının bildirilmesinden bu yana birkaç hafta geçti ve Nvidia’nın hala bir tahlili yok. GeForce RTX 4090 sahiplerinin 16 pinli Sıkıntı adaptörünün eridiği ve daha da berbatı ekran kartının Güç konektörünü de beraberinde götürdüğüne dair sayısız raporlar mevcut. Yalnızca Reddit üzerinde onaylanmış 27 adet yanma ve erime sorunu bulunuyor.

Nvidia ise yapmış olduğu açıklamada, “Raporları araştırmaya devam ediyoruz, lakin şimdi paylaşacak daha Çok detaya sahip değiliz. Nvidia ve ortaklarımız, müşterilerimizi desteklemeye ve onlar için hızlandırılmış bir Eser değişim süreci sağlamaya kararlıdır.” dedi.

İki kablo üreticisi Mevcut ve biri sorunlu

bütün GeForce RTX 4090 ekran kartlarıyla Birlikte gelen resmi Nvidia 16 pinli 600W 12VHPWR kablosunun Astron yahut NTK isimli şirketler tarafından üretildiği, her ikisinin de birbiriyle rekabet eden Tayvanlı şirketler olduğu söyleniyor. Igor’sLAB’e nazaran NTK varyantlı kablo daha güzel bir kilitleme sistemine ve kaliteye sahip. NTK varyantlı konektörün temasının daha güç lakin daha sağlam olduğu belirtilirken Astron varyantında ise kabloların daha yüksek dirence sahip olduğu aktarılıyor.

Sorun için birden Çok teori Mevcut fakat Kesin tahlil yok

Geçtiğimiz haftalar boyunca GeForce RTX 4090 GPU’larda 16 pinli Sıkıntı konektörünün erimesinin nasıl düzeltileceğine dair Fazla sayıda Teklif ve teori ortaya çıktı. Lakin herkes için Kesin Biricik bir tahlil maalesef yok.

Bir teori, 16 pinli Sıkıntı adaptörünün öncelikle yanılgılı olduğunu öne sürüyor. Sıkıntı adaptörünün güzel tasarlanmadığı ve gereğinden Çok bükülürse arızalara neden olabileceği aktarılıyor.

Bir diğer teoriye nazaran ise birtakım 16 pinli Sıkıntı adaptörleri 300V kablolar yerine yetersiz 150V kablolar kullanıyor. Hasebiyle 600W Güç akımı için tasarlanan kablolar bu yükü kaldıramıyor ve ısınmaya bağlı erime/yanma meselelerine neden oluyor.

Görece daha yeni bir Öbür teori ise Corsair’den Jon Gerow’dan geliyor. Gerow’a nazaran kullanıcılar konektörü yanlışsız halde takamıyor. Kendisi 16 pin Sıkıntı kablosuyla kart üzerindeki konektör ortasında boşluk kalmaması gerektiğini aktarıyor.

Sonuç olarak, 16 pinli Güç adaptörlerinin neden erime ve yanma sorunu yaşadığına ve Kesin bir tahlili olup olmadığına dair Kesin bir karşılık yok. Hatta ve hatta, uyumlu ATX 3.0 Güç kaynaklarında Mahallî olarak bulunan 16 pinli kabloların da erime sıkıntıları yaşıyor olması sorunu daha Baş karıştırıcı bir hale getiriyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir