Nvidia GeForce RTX 50 serisinden ilk bilgiler geldi: 2 kat daha hızlı olacak!

Anakart Driverları, Donanım Nis 09, 2023 Yorum Yok
GeForce RTX 40 serisi, AMD rakiplerinin performans manasında önünde yer almayı başardı. Lakin daha şimdiden istikbal jenerasyon hakkında bilgiler ortaya çıkıyor. Yeni nesil GeForce RTX 50 serisi grafik kartlarının yeni Blackwell GPU mimarisini kullanması bekleniyor. Performans tarafında ise radikal bir artış yaşanabilir üzere görünüyor.

RTX 50 serisi Blackwell mimarisini kullanacak

Fısıltı gazetelerinde dolaşan nihayet söylentiler Nvidia’nın RTX 50 serisinde kullanacağı Blackwell GPU mimarisini GTC 2024’te tanıtacağını belirtiyor. Nvidia’nın bu mimaride Yeniden klasik yekpare bir kalıp yaklaşımını koruyacağı aktarılıyor. Yani AMD’in yaptığı üzere bir yonga dizaynına adım atmak istenmiyor. Bir öbür söylenti ise Blackwell GPU’larının üretim teknolojisi tarafında. nihayet bilgiler Nvidia’nın RTX 50 serisinde TSMC’nin 3nm üretim bantlarını kullanacağını söylüyor. var RTX 40 serisi TSMC 4N (optimize edilmiş 5nm) üretim teknolojisini kullanıyor.

Ancak TSMC’nin 3nm sürecini kullanmak bir manada tüketicinin ziyanına da olabilir. Halihazırda TSMC 3nm evvelki jenerasyona nazaran yüzde 25 daha kıymetli. Bu teknolojiye diğer firmaların da talebi büyük. Münasebetiyle üretimi teminat altına almak isteyenler daha Çok ödemeye razı olabilir. Bu maliyet artışının tüketiciye yansıma ihtimali masada diyebiliriz. Lakin 2024’e daha uzun bir müddet Mevcut ve TSMC fiyatları düşürebilir.

Mimaride Aka değişiklikler yapılacak

Öte yandan Blackwell GPU’larının CUDA mimarisinde Aka bir revizyona sahip olacağı belirtiliyor. Sıfırdan bir tasarım olmasa da SM ünitelerinin revize edilmesi ve ışın/yol izleme donanım ünitelerinde daha Çok optimizasyon yapılacak. Nvidia nihayet vakitlerde tam ışın izleme dediğimiz Path Tracing için Çağdaş AAA oyunlara baskı uyguluyor. var RTX 4090 bile tam ışın izlemeden DLSS etkin olmadan 30 FPS düzeyini 4K’da güç yakalıyor. Hasebiyle yeni jenerasyon GPU’da RT ünitelerinin de değiştirilmesi muhtemel.

Nvidia’nın RTX 50 serisinde yapacağı bir diğer değişiklik ise hafıza tarafında olacak. Bununla Bir arada en şimdiki söylentiler üst Tertip Blackwell GPU’larda 512 bit bellek data yolunun kullanacağı aktarılıyor. Dolayısıyla 2 TB/sn’nin üzerinde bir bant genişliğini RTX 50 serisinde görebiliriz. Bu ortada Nvidia’nın nihayet 512 bitlik kartı GTX 285’ti. Blackwell GeForce RTX 50 serisinin ayrıyeten bir PCIe Gen 5 arayüzü kullandığı ve 3 GHz+ saat suratları sunduğu söyleniyor. RTX 50 serisinde (RTX 5090?) GB102 GPU’sunun kullanılması ve bunun 144 SM ve 96 MB L2 önbellek ile gelmesi bekleniyor. var AD102 GPU’sundaki birebir ölçüde SM ve önbellek, lakin mimaride yapılan Temel değişiklikler performansta Kıymetli bir artış sağlayacak üzere görünüyor.

Performans demişken, Blackwell’in var jenerasyona göre 2 kat yahut daha Çok performans sunacağı aktarılıyor. Elbette şimdilik bu bilgiler Çeşitli kaynaklara dayanan söylentilerden ibaret. Nvidia istikbal nesil hakkında rastgele bir bilgi paylaşmış değil. Önümüzdeki Devre ve aylarda istikbal nesil hakkında daha Çok bilgi çıkacaktır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir