NISAR: Şimdiye kadarki en gelişmiş radar Dünya’yı gece gündüz izleyecek

Genel Mar 14, 2023 Yorum Yok
Haftanın ortalarında yapılan bir basın açıklamasına nazaran NASA, şimdiye kadar yapılmış en gelişmiş radar sistemine sahip olmak için gün sayıyor. NISAR olarak isimlendirilen gelişmiş Dünya gözetleme uydusu gezegenimizin gibisi görülmemiş imgelerini sunmak için en gelişmiş radar teknolojisini kullanacak.

NASA-ISRO Sentetik Açıklıklı Radar‘ın kısaltması olan NISAR, Dünya’nın neredeyse bütün karalarını ve buz yüzeylerini 12 günde bir iki Kez gözlemleyecek ve değişimleri hem gündüz hem de gece benzeri görülmemiş ince detaylarla ölçecek. NISAR tarafından elde edilen datalar, ilim insanlarının eriyen deniz buzu, yeraltı suyu kaynakları ve doğal tehlikeler üzere Dünya’nın en kritik belirsizliklerinden kimilerini daha güzel yönetmelerine Yardımcı olacak. Birebir vakitte Dünya’nın Hariç kabuğu hakkında daha ayrıntılı bilgiler elde edilecek.

Türünün birinci örneği

NISAR, biri NASA Öteki Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO) tarafından inşa edilen iki radar sisteminden oluşacak. NISAR, tamamlandığında cinsinin en Aka radar antenine sahip olacak: 9 metre uzunluğunda ve 12 metre çapında tambur formunda tel örgülü reflektör.

NISAR birebir vakitte iki farklı radar frekansını (L-bandı ve S-bandı) kullanarak gezegenimizin yüzeyindeki bir santimetreden daha küçük değişiklikleri pahalandırmak için Dünya’yı rutin olarak araştıran uzaydaki birinci radar olacak. NISAR’da bulunan Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) sayesinde Fazla daha yüksek kalibreli imajlar ve bilimsel datalar üretilebilecek. SAR olarak isimlendirilen radarlar ekseriyetle bir uçağa takılıp düz bir çizgide nezaret yapması sağlanıyordu. Lakin bu senaryoda çözünürlük düşük oluyor ve geniş bir çoğrafya için kapsama alanı kâfi olmuyordu. Artık yörüngeden yapılacak olan nezaret Fazla geniş bir çözünürlük sunacak.

Doğal afetlerin tespitinde de kullanılacak

Dünyanın yüzeyi hem doğal hem de insani süreçler nedeniyle Daimi değiştiğinden, insanlık artık doğal risklere her zamankinden daha Çok maruz kalmakta. Ufak yer kabuğu sarsıntılarından volkanik patlamalara kadar olan bu değişimler NİSAR tarafından ölçülecek.

Toprak kaymaları, tsunamiler, sarsıntılar, volkanlar, deniz düzeyi değişimi ve diğer doğal afetlere karşı hisli olan yüksek riskli bölgelerde insan nüfusu giderek artıyor. Esasen her Yıl bu afetler nedeniyle on binlerce mevt ve milyarlarca dolarlık hasar oluşuyor. Bu doğal tehlikeleri anlamak ve tehlike döngüsünü hisli bir halde ölçmek Önemli ehemmiyete sahip. NİSAR’ın süratli ve global kapsama alanı sayesinde, afet öncesi ve sonrası müşahedeler Önemli yararlara Sebep olacak. NISAR’ın Ocak 2024’te Satish Dhawan Uzay Merkezi’nden kutuplara yakın bir yörüngeye fırlatılması ve minimum 3 Yıl görevde kalması bekleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir