NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’na neredeyse başka bir uydunun çarpacağını açıkladı

Genel Mar 13, 2023 Yorum Yok
Dünya’nın yörüngesinde dolanan uydu sayısı her geçen gün artıyor. vazife müddetini tamamlamış olan lakin deaktif duruma gelmiş uydulardan tutun da hala misyonda olan binlerce uydu şu anda Dünya’nın yörüngesinde dolanıyor. Üstelik bu uydu sayısı Daimi artıyor. Yörüngedeki uyduların kalabalıklaşması, orada bulunan en Aka Uzay aracı olan Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) için de risk oluşturuyor. NASA, bir müddet Evvel bu türlü bir riskin müdahale sonucunda engellendiğini duyurdu.

NASA, yayınladığı blog gönderisinde ISS ile çarpışma rotasında olan bir uydunun tespit edildiğini belirtti. Yetkililer mümkün bir çarpışmayı engellemek için ISS’e bağlı olan Progress 83 ikmal aracının iticilerini ateşleyerek istasyonun yörüngesini yükseltti. NASA blog yazısında iticilerin altı dakikadan biraz fazla bir müddet devrede kaldığını ve yapılan hareketin yaklaşan Crew-5 misyonunu etkilemeyeceğini aktardı.

ISS birinci defa etkin vazifedeki bir uydudan kaçtı

Raporlara nazaran, ISS’nin atlatmak zorunda kaldığı uydu, 2020’de fırlatılan Arjantin’e ait bir Dünya rasat uydusu üzere görünüyor. Bu bilgi NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’ndeki Sandra Jones’tan geliyor. Ayrıyeten, Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde astronom ve astrofizikçi olan Dr. Jonathan McDowell, potansiyel adayları jeo-uzamsal data şirketi Satellogic tarafından işletilen on ticari rasat uydusundan biri olan Nusat-17‘ye indirgediğini açıkladı. Dr. McDowell uydunun ISS’in yörüngesine girmesinin nedeni olarak yörünge bozulmasını gösteriyor.

ISS yörünge düzeltmelerini Daimi yapıyor

Her ne kadar ISS birinci defa etkin misyondaki bir uydundan kaçmak zorunda kalsa da anlaşılacağı üzere bu bir birinci değil. NASA’nın 2022 raporuna nazaran ISS, 1999’dan beri uydulardan yahut Uzay enkazından kaçınmak için 32 rota düzeltmesi yaptı.

Bundan bir evvelki rota düzeltmesi ise Rusya’nın Kasım 2021’de bir uydusavar (ASAT) silah testinde yok ettiği Cosmos 1408 uydusunun enkazı için yapıldı. ISS, imha edilen uydunun enkazından kaçınmak için iki Sefer rota düzeltmesi yapmıştı. Görünüşe nazaran yörüngedeki enkazların tehlikesi giderek yükseliyor. Birtakım yıkıntı kesimleri 1 santimetre boyutunda bile olabiliyor ve binlerce kilometrelik süratlerde devinim ediyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir