NASA, Mars’taki iskelet benzeri cismin gizemini çözdü!

Genel Nis 24, 2023 Yorum Yok
NASA tarafından 2011 yılında Mars’a gönderilen Curiosity aracı, Kızıl Gezegene inişinden bu yana keşif ve araştırma çalışmalarına devam ediyor. Bu bağlamda Curiosity’den alınan Mars fotoğrafları, pek Fazla gizem ve komplo teorisine Şahit oluyor diyebiliriz. Artık de NASA, Özellikle toplumsal medyada gündem olan ve Mars’ta görüntülenen ”kemik” gibisi cismin gizemine açıklık getirdi. 

NASA, Mars’ta görüntülenen iskeletin gizemini çözdü

Aşağıda da görebileceğiniz üzere Mars’ın 154 kilometre uzunluğundaki Gale Krateri’nden alınan yeni manzara, Curiosity’nin bir lazer, kamera ve spektrograftan oluşan (ChemCam) aygıtı kullanılarak çekildi. Lakin bu Sefer fotoğraf bir kaç Sefer yakınlaştırma yapılarak kesilmiş. Sonrasında ise güya gerçek boyutlarda bir iskelet izlenimi verilerek toplumsal medyada paylaşılmış. 

Bahis hakkında yer verilen açıklamada NASA’nın California’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’ndan Andrew Good “Garip biçimli kayaların kökeni, ekseriyetle sıvı suyun kayadaki çatlaklardan sızıp mineralleri beraberinde getirdiği antik geçmişe dayanıyor. Bu mineraller etraflarındaki kayalardan daha sertti, bu nedenle rüzgar mineraller dışında her şeyi aşındırdı.” kelamlarını lisana getirdi. 

Ayrıca yeni fotoğraf, NASA tarafından paylaşılan birinci gizemli manzara değil. Geçen Yıl Kızıl Gezegende, kimilerinin Mars yüzeyinin altına gizlenmiş gizli bir üs yahut portal Düş etmesine neden olan ürkütücü bir kapı keşfedilmişti. Bu gizem ise, yeni manzaralara benzeri halde, iki kaya ortasındaki boşluk olarak nitelendirildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir