Masimo ticari sırlarını çalmakla suçladığı Apple’dan 3.1 milyar dolar tazminat istiyor

Genel Nis 24, 2023 Yorum Yok

Tıbbi Aygıt üreticisi Masimo ile Apple ortasındaki hukuk gayreti nihayet iki haftadır devam ediyor. Basına yansıyan ayrıntılara nazaran şirket, Cupertinolu firmayı çalışanlarını elinden almak ve Apple Watch akıllı saatler için ticari sırlarını çalmakla suçladı.

Apple 2013 yılında Masimo baş tıbbi sorumlusu Michael O’Reilly‘yi ve akabinde Cercacor (Masimo’nun Yan kuruluşu) baş teknoloji sorumlusu Marcelo Lamego’yu bünyesine katmıştı. Masimo, bunun markanın ticari sırlarına erişmek için kasıtlı olarak yapıldığına inanıyor.

“Yetenekleri için işe alındılar”

Apple ise bu ikilinin işe alınmasının Masimo’daki evvelki tecrübeleriyle hiçbir ilgisi olmadığını ve yeteneklerine dayandığını söylüyor. Fakat davacı taraf Apple’ın kendilerinden çaldığı ticari bilgileri kullanarak beş nabız oksimetresi patenti aldığı görüşünde.

Apple, eski Masimo çalışanlarının Apple Watch üzerinde çalışırken Masimo’nun fikri mülkiyetiyle ilgili hiçbir şeyi ifşa etmediklerini savunurken, Masimo Laf konusu patentler için ortak mülkiyet hakkı ve 3.1 milyar dolar tazminat talep ediyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir