NASA, kozmozun dudak uçuklatan görüntülerini paylaştı

Genel Mar 21, 2023 Yorum Yok
NASA ve Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Hubble Uzay Teleskobu, konutumuz dediğimiz kozmozun bir Öbür harika imgesini daha yakaladı. NASA tarafından Twitter’da paylaşılan imgeler, Dünya’dan yaklaşık 20.000 ışıkyılı uzaklıkta bulunan ve Messier 55 olarak bilinen global yıldız kümesine Fer tutuyor.

NASA, kozmozun dudak uçuklatan manzaralarını paylaştı

NASA tarafından paylaşılan göz kamaştırıcı yıldız dizisi, Messier 55 yıldız kümesinin yalnızca Ufak bir modülünü bizlere gösteriyor. 20.000 ışıkyılı uzaklıkta bulunan bu küme, yaklaşık 100 ışıkyılı genişliğinde ve Yekün galaksinin sırf Ufak bir kısmını oluşturuyor. Bununla Bir arada Uzay Ajansı, yeni imgenin kapsadığı alanı göstermek ismine, küçük bir kıyaslama görseli de paylaştı.

Üstteki manzara, M55 yıldız kümesinden alınan fotoğrafın pozisyonunu bizlere gösteriyor. Öte yandan Dünyadaki birtakım teleskoplar da M55 yıldızlarını seçebiliyor, fakat Fer kirliliği nedeniyle Hubble ile kıyaslamak Muhtemel değil. Hakikaten günümüzde Hubble Teleskobu, alçak Dünya yörüngesinde net bir görüşe sahip. Bu da kümeler içerisinde yer Meydan yıldızları Biricik tek görmeyi Muhtemel hale getiriyor. 

Ayrıca Hubble, Messier 55 üzere global kümelerde bulunan “blue stragglers” (mavi başıboş) yıldızların keşfine de katkıda bulundu. Hubble imajında bol ölçüde bulunan bu yıldızlar, mavimsi renklerde ve etraflarında bulunan farklı renkteki öbür yıldızlardan daha genç görünüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir