Huawei, ABD yaptırımları yüzünden cihazlarındaki 13.000 parçayı değiştirdi

Genel Mar 21, 2023 Yorum Yok
Amerika Birleşik Devletleri, 2019 yılında Çinli Huawei şirketini kara listeye aldı ve ABD’li üreticilerin bu firmaya kesim, bileşen ve teknoloji tedarik etmesini yasaklayan yaptırımlar uyguladı. Çin ordusuyla kuşkulu bağları olduğu düşünülen Huawei hala kara listede kalmayı sürdürüyor.

Sıkı yaptırımlara maruz kalan şirket bu durumun üstesinden gelmek için büyük çaba sarf etmiş görünüyor. Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei, nihayet üç yılda ürünlerindeki 13.000’den Çok parçayı Çinli ikameleriyle değiştirdiklerini ve 4.000’in üzerinde periyot kartını yine tasarladıklarını söyledi.

Kendi işletim sistemini yaptı

Google hizmetlerinden yoksun kalan Çinli dev aygıtlarında kullanmak üzere kendi HarmonyOS işletim sistemini ve uygulama mağazasını geliştirdi. Şirket, Qualcomm Snapdragon işlemcileri kullanmak için müsaade almayı başardı lakin, yonga setlerinde 5G desteğine yönelik bir yasak olduğunu belirtelim.

Huawei bütün bu kısıtlamalara Karşın araştırma ve geliştirmeye yatırım yapma kararlılığını sürdürüyor. Şirket geçen Yıl Ar-Ge için 23.8 milyar dolar harcadı. Zhengfei ayrıyeten Microsoft’un yatırım dayanağını ardına Meydan OpenAI’nin yapay zeka alanında Biricik baskın oyuncu olmayacağını düşündüğüni Anlatım etti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir