NASA için süre daralıyor: Atremis I yakında fırlatılamayacak duruma gelecek

Genel Kas 11, 2022 Yorum Yok
NASA tarafından fırlatılacağı duyurulan Artemis I isimli Füze birdenbire Çok Defa erteleme kararının kurbanı oldu. Eğer bir erteleme kararı daha alınırsa bu roketin itici motoru kullanılamaz bir hâle gelecek. Çünkü bu modülün nihayet kullanma tarihine Fazla az kaldı.

 

NASA yetkilileri Atremis I roketi için alarma geçti

Artemis I’in fırlatılmasını sağlayan itici motordaki kimi bileşenlerin nihayet kullanma tarihi önümüzdeki ayı işaret ediyor. Bu modüllerden bir tanesi 9 Aralık 2022’den sonra fonksiyonunu yitirecek. diğer modül ise 14 Aralık 2022 tarihinden sonra kullanılamayacak.

NASA yetkilileri Laf konusu bileşenlerin birçoklarını tekrar inceleyecek lakin yapılması planlanan kontroller Artemis I’in modülleri için evvelce belirlenen nihayet kullanma tarihlerinin bir halde uzatılacağını (ileriye bir tarihe atılacağını) yahut ilgili modüllerin nihayet kullanma tarihlerinin ötesindeki bir tarihte kullanılması için geçer not alacağını garanti etmiyor. 

Artemis I vazifesinin aylar Evvel tamamlanması gerekiyordu fakat kimi öngörülemeyen teknik sorunlar bu projeyi geciktirdi. 16 Kasım 2022 tarihinde Artemis I için harekete geçileceği düşünülüyor.

Eğer bu tarihte de bir aksiyona imza atılmazsa Orion isimli kapsülü bir mühlet daha göremeyeceğiz. NASA’nın 2030 – 2040 yılları ortasında Mars’a odaklanacağı biliniyor ve bu periyotta gerçekleştirilmesi Hayal edilen vazifelerin Artemis I‘de kullanılan bu itici motora gereksinimi var.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir