NASA, Dünya’yı uzayın tehlikelerinden savunabileceğini kanıtladı

Genel Mar 04, 2023 Yorum Yok
Geçtiğimiz Eylül ayında NASA, ne olacağını görmek için bir Uzay aracını bir asteroit ile çarpıştırmıştı. Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuarı (APL) liderliğindeki bir araştırma takımı, başarılı Double Asteroid Redirection Test (DART) vazifesinin yalnızca cümbüş emelli olmadığını, insanlığın asteroitleri saptırabileceğini ve gezegeni hakikaten kurtarabileceğini anlatan bir makale yayınladı.

NASA, Dünya’yı savunabilir

NASA, yayınladığı bir blog gönderisinde APL muharriri Ajai Raj, “bir şeyi Öbür bir şeye çarptırmak” olarak tanımladığı “kinetik çarpma” tekniğinin nitekim de gezegensel savunma için tesirli bir metot olduğunu söyledi. NASA’nın DART vazifesi de bunu yapmıştı; Uzay aracı, asteroit ile çarpıştırılmış ve yörüngesi değiştirilmişti. Dimorphos olarak bilinen asteroit Dünya için bir tehdit teşkil etmiyordu lakin deneyin hedefi, yapılabilirliği test etmekti.

Makalelerden birinde hesaplandığı üzere, geçen Yıl 26 Eylül’de gerçekleştirilen misyon, asteroid ay kesimi Dimorphos’un yörüngesini 33 dakika değiştirdi. DART Uzay aracı, çarpma noktasında asteroitten ejekta olarak bilinen enkazı uzaya fırlattı. Enkazın Geri tepme tesirinin asteroidin momentum değişimine çarpışmanın kendisinden daha Çok katkıda bulunduğu tespit edildi.

Dimorphos gibi nispeten küçük (çapı 170 metre) asteroitlerin bu prosedürle başarılı bir biçimde yörüngesinden saptırılabileceği ve evvelce rastgele bir keşif misyonuna gereksinim duyulmayacağı onaylanmış durumda. Lakin ilim insanları Dünya için bu türlü bir tehdidi en azından birkaç Yıl evvelce öğrenmeleri gerektiğinin de altını çiziyor. ek olarak APL’ye nazaran Dünya için en azından bilindiği kadarıyla önümüzdeki Yüzyıl boyunca rastgele bir asteroit tehdidi bulunmuyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir