Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. NASA, Dünya’yı korumak için DAGGER adlı yapay zeka modelini kullanacak

NASA, Dünya’yı korumak için DAGGER adlı yapay zeka modelini kullanacak

admin admin -
39 0
Güneş, hem “Güneş rüzgârı” olarak bilinen sabit bir akışla hem de Güneş patlamalarından kaynaklanan daha kısa, daha enerjik patlamalarla uzaya Daimi olarak yüklü gereçler saçıyor. Bu parçacıklar, Dünya’nın manyetik ortamına (“manyetosfer”) çarptığında, bazen jeomanyetik fırtınalar oluşturabiliyor. Bu manyetik fırtınaların tesirleri hafifçe çoka kadar değişebilir fakat teknolojiye giderek daha Çok bağımlı hale gelen bir dünyada bu fırtınaların etkileri yıkıcı olabilir.

Şimdiye kadar gerçekleşmiş en Aka Güneş fırtınası 1859’da Dünya’yı vurdu. Carrington Olayı olarak da bilinen 1859 Güneş Fırtınası, bütün Avrupa ve şimal Amerika telgraf sistemini çökertti. Dünya’nın pek Fazla yerinde oluşan kutup ışıkları/auroralar o kadar parlaktı ki, beşerler gece vaktinde gazete okuyabiliyordu. Bugün Carrington ölçeğinde bir Hadise meydana gelirse, elektrik şebekelerinden uydulara kadar Fazla Çeşitli Çağdaş teknolojileri felce uğratır ve hatta global bağlantısı durma noktasına getirebilir. Hatta bu tip Aka fırtınalar, RAM ve SSD gibi bilgisayar donanımlarına bile ziyan verebilir.

NASA’dan hava durumu tahmini

NASA’nın geliştirdiği yeni bir model, Güneş rüzgarının Uzay aracı ölçümlerini tahlil etmek ve yaklaşan bir Güneş fırtınasının Dünya’nın rastgele bir yerinde 30 dakika evvelce İkaz ile nereye çarpacağını iddia etmek için yapay zeka kullanacak. Bu fırtınalara hazırlanmak için kâfi Vakit sağlayabilir ve elektrik şebekeleri ve öteki kritik altyapılar üzerindeki Önemli tesirleri önleyebilir.

NASA’ya nazaran Güneş’in 11 yıllık aktivite döngüsünde 2025 yılında ulaşması beklenen bir sonraki “güneş maksimumuna” yaklaştıkça jeomanyetik fırtına riski ve toplumumuz üzerindeki yıkıcı tesirleri de artmakta. Bu tesirleri minimuma indirmek için Frontier Development Lab‘de çalışan milletlerarası bir araştırma grubu Yapay zekâ (AI) kullanımından faydalanan bir model oluşturdu.

30 dakika evvelden Güneş fırtınası varsayım edilecek

Buradan yola çıkarak, Dünya çapındaki jeomanyetik bozulmaları meydana gelmeden 30 dakika Evvel hızlı ve hakikat bir formda iddia edebilen DAGGER (Deep Learning Geomagnetic Perturbation) geliştirildi. Gruba nazaran, model bir saniyeden daha kısa müddette varsayım üretebiliyor ve iddialar her dakika güncelleniyor.

DAGGER grubu modeli Ağustos 2011 ve Mart 2015’te meydana gelen iki jeomanyetik fırtınaya karşı test etti. Her iki durumda da DAGGER, fırtınanın dünya üzerindeki tesirlerini süratli ve hakikat bir halde varsayım edebildi. Evvelki varsayım modelleri, Dünya’daki makul pozisyonlar için Lokal jeomanyetik varsayımlar üretmek üzere Yapay zekayı kullanıyordu. Bu ortada modelin Aleni kaynak kodlu olduğunu ve şirketlerin kendilerini korumak için DAGGER’ı kullanabileceğini belirtelim. nihayet olarak, Güneş fırtınalarının uydu sistemlerini, güç şebekelerini ve öbür teknolojik altyapıları bozabileceğini de söyleyelim.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir