NASA, Dünya’yı etkileyen devasa Güneş patlamasının çarpıcı videosunu yayınladı

Genel Şub 13, 2023 Yorum Yok
ilim insanları, 11 Şubat Cumartesi günü yıldızımızda Aka bir Güneş patlaması meydana geldiğini bildirdi. NASA’nın Solar Dynamics Observatory uydusu olayın görüntü imajlarını yakaladı. Patlama o kadar kuvvetli ve büyüktü ki Dünya’nın kimi bölgelerini dahi etkiledi.

Güneş’te Aka bir patlma meydana geldi

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi (NOAA), meydana gelen patlamanın Güneş fırtınaları için kullanılan ölçekte kuvvetli bir noktayı işaret eden X1.1 sınıfında olduğunu bildirdi. NOAA’ya nazaran, parlama Dünya çapında birkaç farklı bölgede, Özellikle Güney Amerika’da radyo kesintilerine neden oldu.

Güneşin farklı güçlerde Türlü Güneş patlamaları üretebileceğine dikkat çekilirken en düşük kuvvetli Güneş patlamaları A sınıfı ve en güçlüleri X sınıfı olarak sınıflandırılıyor. Şimdiye kadar kaydedilen en kuvvetli Güneş patlaması 2003 yılında meydana geldi ve onu ölçen aygıtlar tam kapasitelerine ulaşmadan Evvel patlamanın şiddetini X28 olarak ölçtü.

Her Vakit bu türlü olmasa da, bir Güneş patlaması, Aka ölçülerde Güneş plazmasının püskürmesiyle yakından ilişkilendiriliyor. Bu yüklü parçacık dalgalarına koronal kütle atımı (CME) deniyor. Bu parçacıklar gezegenimizin manyetik alanı tarafından soğuruluyor fakat şiddetli olanlar elektronik aygıtları etkileyebiliyor. Kutuplarda yaşanan auroların ortaya çıkmasına da Tekrar bu Güneş fırtınaları neden oluyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir