Kandilli Rasathanesi: Marmara Denizi’nin çekilmesiyle depremin alakası yok

Genel Şub 13, 2023 Yorum Yok
Boğaziçi Üniversitesine bağlı olarak aktiflik gösteren Kandilli Rasathanesi ve zelzele Araştırma Enstitüsü, Marmara Denizi’nde yaşanan suyun çekilmesine ait bir İzah yayınladı. Kandilli Rasathanesi, kaygıya mahal olmadığını belirtti.

Marmara Denizi neden çekildi?

İstanbul Avcılar’daki Ambarlı Kıyısı ve Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi kıyıları başta olmak üzere Marmara Denizi’nin farklı bölümlerinde deniz suyunu 10 ila 25 metre kadar çekildiği gözlemlendi. Bu durum ülkemizde meydana gelen zelzele felaketi sonrasında vatandaşları huzursuz etmişti. Hususa dair İzah ise Kandilli Rasathanesi’nden geldi.

Yapılan açıklamada, “Bugün Marmara Denizi’nde deniz suyu düzeyinde meydana gelen değişiklik, tektonik-deprem kaynaklı olmayıp, basınç farkından kaynaklı meteorolojik bir olaydır.” denildi.

Bu durum neredeyse her sene özellikle poyraz esintilerinin olduğu periyotlarda Marmara Denizi’nde görülmekte. Çekilmenin Marmara Denizi’nin genelinde meydana gelmediği, birtakım alçak kıyılarda yaşandığı biliniyor. Hasebiyle bu durumun zelzele aktivitesiyle bir alakası olmadığını, dönemsel rüzgarlar sonucunda sıklıkla yaşanan bir durum olduğunun altını çizelim.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir