NASA, aynı sistemde ikinci yaşanabilir bir gezegen keşfetti: Yaşanabilir bölge neden önemli?

Genel Oca 12, 2023 Yorum Yok
NASA‘nın Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) uydusundan alınan dataları kullanarak ilim insanları TOI 700 e isimli yıldızının yaşanabilir bölgesi içinde dönen yeni bir gezegen keşfetti. Yaşanabilir bölge, gezegenin yüzeyinde sıvı suyun oluşabileceği yahut olabileceği manasına geliyor. Üstelik yeni gezegen Dünya’nın yüzde 95’i büyüklüğünde ve kayalık yapıda.

Aynı sistemde ikinci yaşanabilir gezegen bulundu

Gökbilimciler daha Evvel bu sistemde TOI 700 b, c ve d olarak isimlendirilen üç ötegezegen keşfettiler. “TOI 700 d” de Tekrar içinde bulunduğu sistemin yaşanabilir bölgesinde dönüyor. NASA araştırmacısı Emily Gilbert yaptığı açıklamada, “Bu, bildiğimiz çoklu, küçük, yaşanabilir bölge gezegenlerine sahip birkaç sistemden biridir.” sözünü kullandı.

Bu ortada Yunus (Dorado) Takımyıldızı’nda bulunan TOI 700 güneş sistemi Dünya’dan yaklaşık olarak 100 Fer yılı uzaklıkta. Bu uzaklığı başınızda canlandırmak için Dünya’dan en uzağa gitmiş olan ve gitmeye de devam eden, 1977 yılında fırlatılmış Voyager 1’e bakmak gerek. Ortadan geçen 45 yılın akabinde Uzay sondası yalnızca Fer süratiyle 22 saatlik uzaklığımızda.

Yaşanabilir bölge neden kıymetli?

Çabucak üstteki sorunun karşılığını vermeden Evvel “şimdiye kadar kaç Tane gezegen keşfedildi?” sorusuna bakmak lazım. NASA’ya nazaran şimdiye kadar 5000 gezegen keşfedildi. Bu gezegenlerden sadece neredeyse 60 tanesi yaşanabilir bölgede bulunuyor.
Yaşanabilir bölge temelinde gezegenin hayatı destekleyecek kadar yıldızından uzakta olması manasına geliyor. Gezegen, yıldızına ne Fazla yakın ne de Fazla uzakta olmalı çünkü yakın olursa çok sıcak, Irak olursa aşırısı soğuk olacaktır. Ayrıyeten gezegenin yalnızca yıldızından gerçek uzaklıkta olması da kâfi bir gösterge de değil. Birebir vakitte hakikat büyüklükte de olması gerek. mesela gezegen Fazla Ufak olursa atmosferi tutacak güçte olmayabilir. Şayet Fazla Aka olursa da atmosferi ezici bir yoğunlukta olabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir