NASA, 4 araştırmacıyı bir yıl boyunca Mars koşullarında bir yaşam alanına kapatacak

Genel Nis 26, 2023 Yorum Yok

NASA, Mars’a insanlı bir görev gerçekleştirebilmek için mürettebat yetiştirmek üzere Haziran ayında bir eğitim misyonu başlatmayı planlıyor. Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı, Mars Habitatı‘nda yaşayacak mürettebat üyelerini resmen açıkladı.

Seçilen dört katılımcı 158 metrekarelik bir Ömür alanına girecek ve Mars yüzeyindeki bir misyonu simüle etmek için Yıl boyunca orada yaşayacaklar. Mars’ta gerçekleştirilecek bir misyon için Gerekli olan tüm becerileri ve tecrübeleri kazanmak üzere ağır bir eğitim sürecinden geçecekler.

Ekibin liderliğini insan hastalıkları konusunda uzman olan araştırmacı ilim insanı Kelly Haston üstlenecek. Kendisine uçuş mühendisi Ross Brockwell, acil tıp tabibi Nathan Jones ve ilim vazifelisi Alyssa Shannon eşlik edecek.

NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan CHAPEA vazifesi için belirlenen dört mürettebat üyesi, bir Yıl boyunca Mars Dune Alpha isimli 3 boyutlu baskı teknolojisiyle üretilmiş bir habitatta yaşayacak.

Sanal gerçeklikle desteklenecek

Mars Habitatı’nda Özel mürettebat odaları, mutfak, Ömür alanları ve çalışma alanları ile Birlikte iki adet banyo bulunuyor. Ayrıyeten, Mars teması ile dekore edilmiş duvar fotoğrafları ve kızıl kumla kaplı 111 metrekarelik bir “dış mekan” alanı mevcut. Mürettebat, bu ortamda sanal gerçeklik teknolojisi kullanarak simüle edilmiş Mars yürüyüşleri yapabilecekler.

Ekip üyeleri Mars’ta vazife yapan astronotlarla benzeri formda Uzay yürüyüşleri, robotik operasyonlar, habitat bakımı, bilimsel araştırmalar, şahsî hijyen, idman ve mahsül yetiştirme üzere Türlü aktivitelerde bulunacaklar.

Ayrıca, misyon sırasında çevresel streslere de maruz kalacaklarını belirtelim. Örneğin, ekipman arızaları üzere beklenmedik durumlarla karşılaşabilecekler ve Dünya ile Mars ortasındaki aralıktan kaynaklı gecikmeler nedeniyle vazife Denetim merkeziyle iletişimde zorluklar yaşayabilecekler.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir