NASA, 10 milyar dolarlık James Webb Uzay Teleskobu’nun arızalandığını duyurdu

Genel Nis 25, 2023 Yorum Yok
James Webb Uzay Teleskobu‘ndaki (JWST yahut Webb) Değerli bir araç, sensör meseleleriyle karşı karşıya. NASA, JWST üzerindeki Orta Kızılötesi Enstrümanının (MIRI) bir modunun en uzun dalga uzunluklarında düşük sensör “verimi” elde ettiğini tespit etti. Bu Problem MIRI’nın beklenen Fer ölçüsünden daha az almasına neden olurken NASA yetkilileri arızanın nedeni araştırıyor.

James Webb Uzay Teleskobu arızalandı

MIRI, galaksiler, kuyruklu yıldızlar yahut genç yıldızlar üzere Irak objelerden gelen ışığı tespit etmek için hem bir kameraya hem de bir spektrografa (ışığı farklı dalga uzunluklarına bölebilen bir cihaz) sahip. NASA, tertipli aralıklarla yaptığı sistem denetimleri sırasında bir veri tutarsızlığı keşfettiğini ve sorunun MIRI’nin Orta Çözünürlüklü Spektroskopi (MRS) modunda yaşandığını aktardı. Yaşanılan sorunun teleskop için yahut MIRI içindeki öteki rasat modları için herhangi bir risk oluşturmadığını da altı çizildi. Öte yandan Ağustos ve Kasım 2022 ortasında birkaç ay boyunca Tekrar MIRI özelinde Öbür bir Sorun da yaşanmış ve çözülmüştü.

NASA bu Defa MIRI’de neyin yanlış gittiğini araştırmaya devam ederken, yapılan açıklamada Webb takımının gerekirse daha net görüntüleme için “etkilenen dalga uzunluklarında biraz daha uzun pozlamalar yaparak” sorunun üstesinden gelebileceğini söylüyor. Buna ek olarak ajans, “NASA ve ortakları bahse yaklaşmak, tahlil etmek ve akabinde araştırmak için sistematik bir plan geliştiriyor. Webb takımı MIRI müşahedelerine planlandığı üzere devam edecektir” açıklamalarında bulundu. 10 milyar dolarlık Webb, 25 Aralık 2021’de fırlatıldığından beri mükemmeller yaratıyor. Dünya’dan yaklaşık 1,5 milyon kilometre uzaklıkta olan teleskobun en az 20 Yıl çalışabileceği düşünülüyor. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir